0
0

کسب و کار اینترنتی چیست؟

540 بازدید

کسب و کار اینترنتی چیست؟ و چگونه کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنیم؟

 

تعریف کسب وکار اینترنتی

بر اساس  تعریف ویکی پدیا در صفحه کسب وکار اینترنتی در ویکی پیدا 

کسب و کار الکترونیک عبارتست از کاربردی کردن کلیه سیستم‌های اطلاعاتی برای تقویت و کنترل فرایندهای کسب و کار. امروزه این فرایندها با استفاده از تکنولوژی‌های مبتنی بر وب توسعه می‌یابند.

و در ادامه توضیح کسب وکار اینترنتی در ویکی پدیا:

کسب و کار الکترونیکی در یک تعریف ساده واژه‌ای به معنی انجام کسب و کار با استفاده از ارتباطات راه دور و ابزارهای مرتبط است. تجارت الکترونیک از این دست دارای مفهومی کوچک‌تر و محدودتر نسبت به کسب و کار الکترونیکی است. در تجارت الکترونیک حتماً باید بین دو طرف پول رد و بدل شود (تا به مفهوم تجارت برسیم) ولی در کسب و کار الکترونیک لازم نیست پولی مبادله گردد. به عنوان مثال دادگاهی که در آن محاکمه از طریق فضای اینترنتی انجام می‌گردد کسب و کار الکترونیک محسوب می‌شود.

تعریف کسب وکار اینترنتی به صورت ساده و عامیانه

در یک تعریف ساده و بدون کلیشه ای اگر بخواهیم کسب وکار اینترنتی را شرح دهیم

هر نوع فروش محصول و یا خدمت در سطح اینترنت را  نوعی کسب وکار اینترنتی می گویند.

 

برای کسب وکار اینترنتی چه مقدار سرمایه احتیاج داریم؟

اگر میخواهید به طور جدی در اینترنت  برای خود یک کار راه اندازی کنید در اوایل کار تان شما به سرمایه زیادی نیاز ندارید یا اگر احتیاج دارید خیلی کم است .
یک جمله معروف است که می گویید

کسب وکار تان را از بند کفش تان شروع کنید .

بر اساس جمله بالا نیاز نیست که بیزینس  اینترنتی تان را با سرمایه بالا شروع کنید .آمار ها  نشان می دهند بیش از 80 درصد افرادی که کسب وکار های اینترنتی خود را با سرمایه بالا شروع کرده اند.در یک زمان خیلی کوتاه بعداز راه اندازی کسب وکار شان شکست خورده اند .

پس خیلی از کار های که در بستر اینترنت انجام می شوند نیاز به سرمایه ندارند یا به سرمایه خیلی اندکی احتیاج دارند.

سرمایه در کار اینترنتی

سرمایه برای شروع کسب و کار اینترنتی

 

آیا کسب وکار اینترنتی در ایران به درد میخورد؟

 

چندین سالی است که اینترنت در ایران فرا گیر شده است و خوشبختانه  بیزینس اینترنتی نیز در ایران به خوبی جا افتاده است و اگر  شما همین الان کار اینترنتی خود را شروع کنید پیشرفت و کسب درآمد از  کار اینترنتی خود تان نسبت به سال های قبل خیلی میتواند بیش تر باشد.

و حتی شغل اینترنتی به قدری محبوب است که شما میتوانید از یک موبایلی که دارید نیز کسب درامد کنید … دیگر زمان داشتن کامپیوتر و لپ تاپ برای داشتن کسب وکار اینترنتی گذشته است.

 

چگونه کسب وکار اینترنتی را شروع کنیم؟

 • پیدا کردن بازار مشخص

  برای اینکه بتوانید یک کسب وکار پولسازی را در اینترنت برای خودتان بسازید باید بازار هدف تان را در ابتدای کار مشخص کنید.پیدا کردن بازار مشخص در کسب وکار آنلاین یکی از رکن های اصلی کسب وکار آنلاین است. که شما باید بتوانید این کار را به خوبی انجام دهید.

 • انتخاب اسم برای برند

  نام برند یکی از رکن های دیگر راه اندازی کسب و کار اینترنتی است  که شما باید آن را به خوبی انتخاب کنید.
  حتما فروشگاه اینترنتی تان دیجی کالا را می شناسید دیجی کالا یک اسم برند است  و اسم این برند به معنای عرضه کالا و خدمات دیجیتال است .برای انتخاب اسم برند تان  میتوانید از رقیب های تان در اینترنت کمک بگیرید .

 • تعیین مدل کسب وکار

  بعداز اینکه بازار هدف و نام برند تان را انتخاب کردید به سراغ تعیین مدل کسب و کار تان بروید در این قسمت باید مدل فعالیت کسب و کار تان را  تعیین کنید.

 • راه اندازی وب سایت

   

  در قسمت بعدی برای اینکه کسب وکار تان را رشد و ارتقا دهید باید وب سایت تان را راه اندازی کنید که راه اندازی وب سایت را میتوانید با کمترین هزینه ممکن انجام دهید. نیاز به کد نویسی ندارید میتوانید از وردپرس یک سیستم سایت ساز آماده و ارزان است استفاده کنید.

 • راه اندازی شبکه های اجتماعی

  امروزه شبکه های اجتماعی نیز نوعی کسب وکار اینترنتی به حساب می آیند و همه افراد نیز میتوانند از شبکه های اجتماعی کسب درآمد کنند.

 • تولید محتوا با فرمت های رایج

   

  برای اینکه کسب و کار اینترنتی معروفی داشته باشید باید تولید محتوا کنید تولید محتوا چیه ؟تولید محتوا یعنی از کسب وکار تان اطلاعاتی به مردم بدهید که افراد زیادی را با کسب و کار انلاین تان آشنا  کنید و بعداز آن محصول  یا خدمات خودتان را به فروش بگذارید .

  تولید محتوا فرمت های رایجی دارد از جمله فرمت های متنی مانند همین مقاله ؛فرمت ویدیویی مانند ویدیوهای آموزشی ؛فرمت صوتی  مانند پادکست این مقاله و… که اگر میخواهید تولید محتوا را به صورت حرفه ای  یاد بگیرید میتوانید از محصول دوره تولید محتوا استفاده کنید.

 

  • افزایش امنیت

 

 • یکی از مهم ترین کارهایی که شما باید بعداز راه اندازی کسب وکار اینترنتی تان انحام دهید . نگهداری از کسب وکار اینترنتی تان است .که افزایش امنیت در کار های آنلاین به دو شکل است 1-جلوگیری از نفوذ هکرها به کسب وکاراینترنتی تان 2- افزایش امنیت واقعی همان تقویت برای از بین نرفتن شغل اینترنتی تان است .

 

  • سیستم سازی فرآیندها در کار اینترنتی

 

 • اگر میخواهید خیلی هوشمند در کسب وکار آنلاین تان رفتار کنید بعداز اینکه خودتان  کمی جان به کار تان دادید نیاز نیست برای همیشه کار ها را خودتان انجام دهید . میتوانید  جهت صرفه جویی از هزینه ها و صرفه جویی از زمان تان کار ها را به دیگران واگذار کنید. مثلا میتوانید تیم خود را تشکیل بدهید یا از فریلنسر ها  نیز جهت سیستم سازی کسب وکار تان کمک بگیرید.

 

  • شروع تبلیغات

تمامی کسب کار های اینترنتی که شما می شناسید  تبلیغات زیادی انجام داده اند شما نیز  برای اینکه بتوانید کسب وکار اینترنتی تان را بر سر زبان ها بیندازید و فروش و محبوبیت برند تان را افزایش دهید از تبلیغات استفاده کنید.

 

 

مزایا کسب وکار اینترنتی

 

شغل اینترنتی نیز مانند سایر کسب وکار های که می شناسید برای خود مزایایی ویژه ای دارد که هر فردی را با هر سنی که دارد به سمت خود جذب می کند در ادامه با مزایا کسب وکار اینترنتی آشنا می شویم.

-وابسته نبودن به زمان

 

یکی از ویژگی ها کسب وکار آنلاین وابسته نبودن به زمان است یعنی شما در هر ساعتی از شبانه روز میتوانید در  کسب وکار تان  کار کنید. و هیچ محدودیتی هم ندارد .برای مثال اگر شما یک کارمند هستید مجبور خواهید بود که هر روز سر ساعت مشخصی به سرکار تان بروید و باز سر یک ساعت مشخصی از سرکار برگردید.

میتوانید کسب و کار انلاین تان را از ساعت 8 شب تا 12 شب اداره کنید یا فقط صبح ها تا ظهر پس هیچ محدودیتی در

-عدم محدودیت مکانی و جغرافیایی

برای انجام بیشتر کسب وکار های فیزیکی شما باید در یک مکان خاص حاضر شوید تا بتوانید کار تان را انجام دهید در صورتی که در کسب وکار  آنلاین اصلا احتیاج  نیست که شما در یک شهر یا در یک کشوری باشید شما میتوانید کسب وکار تان را از یک کشور دیگر که به ایران نیز هزاران کیلومتر فاصله دارید اداره کنید.

میتوانید در خانه تان  روی کاناپه دراز بکشید و  کسب و کار آنلاین تان را مدیریت کنید و آن را رشد و ارتقا دهید.

-به عنوان شغل دوم وسوم

 

کسب وکار های اینترنتی زیادی در اینترنت بصورت پاره وقت در حال  انجام است شما نیز می توانید کسب وکار اینترنتی آنلاین تان را به عنوان شغل دوم و سوم برای خود انتخاب کنید.یکی از دوستان نزدیکم یک آرایشگاه در محل زندگی ما دارد و آخر شب ها که منزل می رود مطالب و پست های جدید در پیج اینستاگرام خود قرار می دهد.
و دایرکت ها را برای پذیرش تبلیغات چک می کند که اگر فردی درخواست تبلیغ به او داده بود هزینه را دریافت کند و تبلیغ اون را در پیج خود بگذارد.

-انتخاب محیط کاری

 

بیش از 90 درصد کسب وکار های که بصورت فیزیکی اداره می شوند نیاز دارند هر روز در یک مکان خاصی حاضر شوند تا بتوانند کسب درآمد کنند . اما کسب وکارهای که در بستر اینترنت انجام می شوند هزینه های برای اجاره مکان و دغدغه نزدیک بودن به مرکز شهر را ندارید میتوانید حتی  در یک روستای دور افتاده  که صد ها کیلیومتر با شهر فاصله دارد  در اتاق شخصی تان  کسب وکار خود تان را شروع کنید.

-بر اساس توانایی

شغل های که در بستر اینترنت انجام می شود اصلا نیازی به مدرک وابسته به شغل ندارند و تماما بر اساس توانایی و مهارت های تان صورت می گیرید.

در شغل های اینترنتی امروزه افراد به دنبال مدرک نیستند فقط به دنبال مهارت های تخصصی هستند. و فرقی ندارد شما رشته تحصیلی تان چیست؟ در هر حوزه ای که باشید میتوانید از اینترنت کسب درآمد کنید.

– شروع کار بدون سرمایه یا سرمایه اندک

 

اگر  بخواهید یک مغازه در  نزدیک به مرکز شهر تان اجاره کنید علاوه بر هزینه اجاره و هزینه های اضافی مانند آب برق گاز و مالیات باید بیش از 30یا 60 میلیون سرمایه داشته باشید تا بتوانید اجناس را به مغازه تان بیاورید و برای فروش بگذارید در صورتی که در کسب وکاراینترنتی حتی میتوانید بدون اینکه کالایی یا خدماتی را داشته باشید.محصولات گران قیمتی را برای فروش بگذارید بدون داشتن سرمایه …

 

دسته زیادی  از کسب و کار های اینترنتی نیاز به سرمایه اندکی برای شروع کار خود دارند مثلا اگر شما بخواهید وب سایت تان را راه اندازی کنید می بایست هزینه خیلی کمی در حدود 400 هزارتومان برای مدت یک سال برای وب سایت تان را اندازی کنید. که این عدد سرمایه خیلی اندکی است که شما نهایتا برای  راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی  احتیاج خواهید داشت.

 

-ابزار های تبلیغاتی متنوع

ابزار های تبلیغاتی آنلاینی که روز به روز بیشتر می شوند نشان از اهمیت زیاد کسب وکار اینترنتی است که کسب وکار های فیزیکی این امکان را ندارند. شاید باور تان نشود که بیش از 100 نوع تبلیغات اینترنتی وجود دارد که شما میتوانید هر کدام رابرای کسب وکار اینترنتی تان استفاده کنید.

-اداره همزمان چند کار

در کسب وکار اینترنتی شما میتوانید شغل های متفاوتی را داشته باشید. و همه از همه شغل های اینترنتی تان پولسازی کنید.و هیچ محدودیتی نیز در داشتن کسب وکاراینترنتی ندارید.

 

معایب کسب و کار اینترنتی

 

– نیاز به خلاقیت

کسب و کار اینترنتی  نیاز به خلاقیت فراوانی دارد که اگر شما خلاقیت ندارید و یا اصلا دوست ندارید در کسب وکار اینترنتی تان خلاقیت به خرج دهید بهتر از از شروع کردن کسب و کار اینترنتی صرف نظر کنید.

 

– دیر رسیدن به درآمد

مشکلی که کسب وکار های اینترنتی دارند  زود بازده نیستند یعنی بر خلاف تصور خیلی ها که می گوییند در یک زمان خیلی کوتاهی با داشتن کسب وکار اینترنتی میتوانید در روز های اول به سرمایه های کلان برسید  در واقعیت اینطور نیست رسیدن به درآمد خیلی کم نیز به منزله داشتن صبر و حوصله زیاد است.

 

– اعتماد سازی سخت

در شغل های اینترنتی چون افراد و بیزینس ها هیچ شناختی از قبل با هم ندارند به هم سخت اعتماد می کنند و خرید و افزایش فروش در اینترنت ؛بخش زیادی به اعتماد سازی نیز بستگی دارد. پس باید تمام توان خود را جهت تشکیل و ارتقا اعتماد در  کسب و کار اینترنتی خود به خرج بدهید.

 

-وابسته به بروز بودن

کسب و کار اینترنتی اسمش روی  خودش است کسب وکاری که بصورت آنلاین صورت می گیرید.و به دلیل آنلاین بودن آن تماما بر روی خط عصر دیجیتال پیش می رود.یعنی باید هم صاحب کسب و کار کاملا با تکنولوژی و روش های فروش جدید آشنا باشد و هم خود کسب وکار اینترنتی باید کاملا بر طبق روش های جدید فروش اینترنتی پیش برود.

 

موفق ترین کسب و کار های اینترنتی در ایران کدام هستند؟

کسب و های اینترنتی زیادی وجود دارند که در طی مدت کوتاهی پیشرفت بسیار زیادی داشته اند.

یکی از  سایتی که شما نیز آن را می شناسید سایت دیجی کالا است که کار خود را با درآمد 10 میلیونی تومانی در سال 1385 راه اندازی شده است یعنی در طی ده سال پیشرفت کسب وکار اینترنتی دیجی کالا به اندازه 10تا از بزرگترین پاساژ های تهران فروش و بازدید کننده دارد.و هم اکنون فروش دو رقمی میلیاردی خود را در حال گذراندن است.

دیجی کالا نیز در ابتدا یک ایده ساده در کسب و کار اینترنتی بوده است اما الان یک ایده در کسب و کار اینترنتی به برندی معروف نه تنها در ایران بلکه در جهان تبدیل شده است.اگر همین الان کسب وکار اینترنتی خود را شروع کنید 10 سال  آینده کجا خواهید بود؟

شغل های  اینترنتی پولساز در ایران در حال حاظر
– تولید محتوا
-تولید ویدیو های آموزشی
-فروش محصولات فیزیکی خود یا دیگران

آیا کالاهای فیزیکی خود را نیز میتوانیم بصورت اینترنتی بفروشیم؟

 

کسب و کار های زیادی هر روز به ما ثابت می کنند که فروش کالاهای فیزیکی در اینترنت مقدور است و اینکه ما بگوییم چنین چیزی امکان ندارد فقط یک بهانه برای انجام ندادن یک کار محسوب می شود، در حال حاضر فروش کالا در ایران از طریق اینترنت در سال از مرز چند ده میلیارد گذشته است و به زودی مرزهای چند صد میلیاردی را نیز پشت سر خواهد گذاشت و کسانی که فکر می کنند نمی شود هر کالایی را از طریق اینترنت فروخت به زودی پشیمان خواهند شد.

 

آيا ایده های یک شبه پولدار شدن از کسب وکار های اینترنتی واقعیت دارد؟

 

سوال بالا سوالی است که شاید بارها در جاهای مختلفی خوانده باشید.و پاسخ من به این سوال این است که خیر موفقیت در کسب و کار اینترنتی یک شبه بدست نمی آید و هر  آنچه که در جاهای مختلف به عنوان یک شبه پولدار شدن از  کسب و کار اینترنتی شنیده و خوانده می شود کاملا رد می شود .زیرا موفقیت در هر کاری  به عوامل مختلفی از جمله تجربه تخصص مهارت و تبلیغات و….. بستگی دارد .

 

اگر شما ایده ؛مهارت؛ تخصص و سرمایه زیاد ندارید
به شما پیشنهاد می کنیم همین امروز کار اینترنتی خود را با ایده زیر شروع کنید

ایده ساده برای کسب درآمد اینترنتی از طریق اینستاگرام

در چه شهری زندگی می کنید؟

مهم نیست در یک شهر بزرگ مانند تهران و اصفهان یا… زندگی می کنید یا در  یکی از شهرستان ها در هر شهر زندگی می کنید
یک پیج میتوانید به اسم شهر تان در اینستاگرام راه اندازی کنید و پیج تان را به یکی از موضوعات زیر اختصاص دهید.

 1. معرفی شهر خود
 2. عکس و ویدیو های دیده نشده از شهرتان
 3. کلکسیون قدیمی ترین عکس شهرتان
 4. معرفی اخبار و اتفاقات استان
 5. معرفی جاهای دیدنی شهرتان
 6. اطلاع رسان کنسرت ها
 7. معرفی بازیگران و افراد مشهور در شهرتان

آیا شما تصمیم گرفته اید که کسب وکار اینترنتی خودتان را شروع کنید؟

پس همین الان کوچک ترین قدم را برای راه اندازی کسب وکار اینترنتی تان را با نصب نرم افزار های مورد نیاز برای کسب وکار اینترنتی را انجام دهید.

اگر باز سوالی در ذهن تان باقی مانده است. در قسمت نظرات همین پست سوال خود را مطرح کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://omidkarimi.com/?p=1142
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

2 نظر در مورد کسب و کار اینترنتی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *