در یک تعریف ساده می‌توان گفت؛ سئو کلاه سیاه مجموعه‌ای از تکنیک‌ها برای کسب جایگاه سریع در نتایج جستجو است که با استانداردها و الگوریتم‌های پیشنهادی گوگل در تضاد است.
به بیان ساده‌تر، تکنیک‌های سئو کلاه سیاه روش‌هایی برای فریب موتور جستجو هستند تا جایگاه بهتری برای سایت ما در نظر بگیرند.
برخلاف تصور عموم، تکنیک‌های سئو کلاه سیاه تنها مختص لینک سازی خارجی نیستند بلکه حتی در تولید محتوا، لینک سازی داخلی و سئو تکنیکال نیز روش‌های کلاه سیاه متعددی وجود دارند.
بسیاری از فعالیت‌های رایج در مدیریت یک سایت پتانسیل تبدیل‌شدن به یک روش کلاه سیاه رادارند و با توجه به دانش پایین ما در مورد الگوریتم‌های گوگل نمی‌توان مرز مشخصی میان سفید و سیاه در نظر گرفت.
در این کتاب تلاش کرده‌ایم تا تکنیک‌هایی که ذاتاً کلاه سیاه هستند و روش‌هایی که پتانسیل تبدیل‌شدن به آن رادارند، در هفت فصل به شما معرفی کنیم.

بهینه‌سازی بیش از حد سایت چیست؟

بهینه‌سازی بیش از حد چیزی شبیه به وسواس است. به‌خوبی میدانیم که باید نظافت شخصی را رعایت کنیم ولی افرادی که بیش‌ازاندازه به آن اهمیت می‌دهند خود و اطرافیانشان را آزار می‌دهند.
در سئو نیز گاهی چنین حالتی مشاهده می‌شود؛ یعنی تکنیک مشخصی را پیدا می‌کنیم که برای سئو سایت مفید است ولی به‌قدری در اجرای آن زیاده‌روی می‌کنیم که تأثیرش برعکس شده و موجب از دست رفتن جایگاه ما در نتایج گوگل شود.
در این فصل تلاش می‌کنیم تا نمونه‌هایی از وسواس در سئو را به شما معرفی کنیم. نمونه‌هایی که موجب می‌شوند یک روش کلاه‌سفید به یک تکنیک کلاه سیاه در سئو تبدیل‌شده و برخلاف انتظار موجب از دست رفتن جایگاه شما شود.

 1. تکرار بیش از حد از کلمه کلیدی یا Keyword Stuffing

فرض کنید در حال نگارش مقاله‌ای پیرامون سئوی سایت هستید و در حالی که کلمات را یکی پس از دیگری به رشته تحریر درمی‌آورید، سؤالی در ذهن شما شکل می‌گیرد و آن اینکه باید چند بار از کلمه کلیدی هدفم در این مقاله استفاده کنم؟
برای پاسخ به این سؤال باید از خودتان بپرسید چه لزومی به تکرار یک کلمه کلیدی در متن وجود دارد؟ وقتی از کلمه کلیدی در متنتان استفاده می‌کنید گوگل موضوع صفحه یا مقاله شمارا به‌خوبی درک می‌کند. از طرفی، به کار بردن کلیدواژه در مقاله باعث می‌شود خواننده نیز بهتر مقاله شمارا درک کند. حالا بر اساس پاسخی که برای خودتان خواهید داشت می‌توانید تصمیم بگیرید چه میزان تکرار از کلمات کلیدی در متن لازم است.
مشکل زمانی به وجود می‌آید که در مواردی، گوگل متوجه موضوع اصلی صفحه نمی‌شود زیرا کلمه کلیدی موردنظر ما به‌اندازه کافی در متن تکرار نشده است. در این شرایط معمولاً متخصصین سئو تلاش می‌کنند تا با تکرار کلمه هدف از شناخت آن توسط گوگل مطمئن شوند.
این روش درگذشته بسیار نتیجه‌بخش بود و طولی نکشید که استفاده از تکنیک تکرار کلمه کلیدی در متن به‌سرعت همه‌گیر شد تا جاییکه بسیاری از متن‌های اینترنت مملو از کلمات کلیدی شدند.
به بیانی ساده‌تر، کلیدواژه‌ها به مهم‌ترین بخش مقاله تبدیل‌شدن و رضایت کاربر و خواننده رفته‌رفته اهمیت خود را از دست داد که درواقع نوعی از بهینه‌سازی بیش از حد محسوب می‌شود.

بمباران کلمه کلیدی، خوب یا بد؟

اما خوب است بدانید که در بسیاری موارد، استفاده بیش از حد از یک کلمه موجب می‌شود که کاربر رضایت کافی از محتوای شما نداشته باشد و یا احساس کند متن شما بیش از حد ماشینی و مصنوعی است.
وقتی یک متن را بمباران کلمه کلیدی می‌کنیم، اصطلاحاً به آن keyword stuffing گفته می‌شود. فراگیر شدن این تکنیک موجب شد تا گوگل الگوریتم پاندا را برای مقابله با آن معرفی کند. جمله زیر می‌تواند مصداق خوبی برای اهمیت کلیدی در دوران قبل از حکمرانی الگوریتم‌های گوگل باشد

مثال

اگر دوست دارید بهترین سایت را داشته باشید، بهتر است از طراحی سایت ما استفاده کنید زیرا طراحی سایت برای ما تنها طراحی سایت نیست، بلکه چیزی فراتر از طراحی سایت است!
وقتی جمله یا عبارت خود را با کلمه کلیدی خفه می‌کنید، مثل این است که به گوگل بگویید کاربر اصلاً برای شما مهم نیست!
زمانی که به‌جای تکرار، از کلمات مترادف، هم‌خانواده و یا عبارات توصیفی در متن استفاده کنید، مقاله شما به مذاق کاربر بیشتر خوش می‌آید و در مقابل گوگل هم از این اقدام شما خوشنود می‌شود. با خوشحال کردن الگوریتم‌های گوگل، وقتی کاربر موضوع مشابهی را در گوگل جستجو می‌کند سایت شما جایگاه به‌مراتب بهتری در نتایج جستجو به دست می‌آورد.
به‌عبارت‌دیگر، درست زمانی که تصمیم می‌گیرید محتوای خود را به‌جای موتورهای جستجو، برای کاربر بنویسید، روند بهینه‌سازی بیش از حد سایت شما شروع می‌شود.

جواب

با خواندن متن بالا، چه حسی به شما دست می‌دهد؟ به نظر شما استفاده افراطی از کلمه کلیدی «بازی» می‌تواند شمارا به خواندن ادامه مقاله ترغیب کند؟ هر جا که سخن از استفاده افراطی از کلمه کلیدی به میان می‌آید، الگوریتم پاندای گوگل وارد صحنه می‌شود تا سایت متقلب را هدف جریمه جبران‌ناپذیر خود قرار دهد.
نمودار زیر نشان می‌دهد که تکرار بیش‌ازاندازه کلیدواژه‌ها در سایت، به چه میزان می‌تواند باعث سقوط رتبه سایت شما شود:

 1. بهینه‌سازی بیش‌ازاندازه در متن جایگزین تصاویر (Alt Text)

حالا یک‌قدم به جلو می‌رویم و از بهینه‌سازی متن به بهینه‌سازی عکس می‌رسیم؛ اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید این دو درواقع تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. بااینکه متن و عکس در ظاهر ممکن است متفاوت به نظر برسند، اما برای اینکه به موتورهای جستجو بفهمانید که موضوع عکس شما چیست، باید با استفاده از متن جایگزین، عکس خود را توصیف کنید.
همچنین باید بدانید که استفاده از متن جایگزین برای موتورهای جستجو اهمیت زیادی دارد چراکه وقتی توضیحی برای تصاویر سایت خود می‌نویسید، گوگل این توصیف را ایندکس می‌کند وقتی کاربری موضوع مشابه با عکس شمارا در گوگل جستجو کند، عکس شما به کاربر نشان داده می‌شود؛ بنابراین قوانینی که برای محتوای مقاله شما اعمال می‌شوند، در مورد توضیحات عکس هم صدق می‌کند.

آیا در نوشتن متن جایگزین عکس هم Over Optimize انجام می‌شود؟

بله. بسیاری از وب‌سایت‌ها کلمه کلیدی هدف خود را بیش‌ازاندازه در توضیحات عکس خود تکرار می‌کنند به‌طوری‌که متن جایگزین عکس به‌جای اینکه توصیف‌کننده تصویر باشد، تنها بمباران کلمه کلیدی می‌شود. این کار هم درنهایت نتیجه خوشایندی ندارد و ممکن است گوگل برای این استفاده نابجا از کلمات کلیدی نیز شمارا جریمه کند.

یکی دیگر از اشتباهات رایج در تصاویر استفاده از متن جایگزین مشابه برای چند تصویر در یک صفحه است. متن جایگزین باید توصیفی از تصویر شما باشد حال اگر همه تصاویر صفحه توصیف یکسانی دارند ازنظر گوگل محتوای یکسانی نیز به کاربر نمایش می‌دهند.
همین مسئله موجب می‌شود که ارزش و اعتبار تصاویر شما از دست برود.

 1. لینک سازی داخلی بر روی کلمات کلیدی کوتاه

یکی از نشانه‌های بارز صفحات بیش‌ازاندازه سئو شده یا به‌اصطلاح Over Optimized این است که انکرتکستهای کوتاه و باهدف سئو در آن به‌وفور یافت می‌شود. این نکته را به یاد داشته باشید که انکرتکست‌هایی که به صفحات داخلی شما لینک می‌شوند نباید صرفاً جنبه تبلیغاتی داشته یا باهدف سئو ایجاد شوند.

مثال

فرض کنید که می‌خواهید یک تور گردشگری در سایت خود به فروش برسانید. برای این کار در بخش بلاگ سایت خود، یک مقاله در مورد راهنمای رزرو تور می‌نویسید. برای اینکه کاربران را مجاب به فروش تور پیشنهادی خود کنید، با استفاده از انکرتکستهایی، بازدیدکننده را به صفحات لندینگ خود هدایت می‌کنید.
انکر تک ست‌هایی که به صفحات مهم سایت شما لینک می‌شوند باید عبارات توصیفی بلند و مرتبط با حوزه کسب‌وکار شما باشند؛ اما منظور ما دقیقاً از این حرف چیست؟ به دو نمونه از انکرتسکت زیر دقت کنید:
1. اگر دوست دارید سفری شگفت‌انگیز به کیش داشته باشید، می‌توانید به تور 6 روزه گردشگری در کیش مراجعه کنید.
2. اگر دوست دارید به کیش سفر کنید، می‌توانید با استفاده از تورهای گردشگری به کیش سفر کنید. برای دیدن این تورها به صفحه «همین حالا به کیش سفر کنید» مراجعه کنید.
به نظر شما کدام‌یک از جملات بالا برای کاربر نوشته‌شده‌اند و رضایت او را هدف قرار داده‌اند؟ شاید قبلاً شنیده باشید که محتوایی که در قدم اول رضایت کاربر را اولویت اول خود قرار دهد، ازنظر گوگل بهترین محتوا محسوب می‌شود؛ این حرف کاما درست است اما متأسفانه برخی از افراد همچنان اصرار دارند تا با استفاده از ترفندهای سئوی کلاه سیاه، قوانین موتور جستجوی گوگل را دور زده و در مدت کوتاهی به بالاترین رتبه در صفحات نتایج برسند.

واقعیت امر آن است که به‌کارگیری تکنیک‌های سئو کلاه سیاه هرچند ممکن است در کوتاه‌مدت، وضعیت سئو سایت شمارا بهبود دهد، اما پس از گذشت مدتی، باید انتظار ریزش ناگهانی سایت خود را داشته باشید.

برای اثبات این ادعا به آمارهای زیر دقت کنید

این نمودار جایگاه سایتی را نشان می‌دهد که رضایت کاربر را هدف خود قرار داده و به‌مرور و باگذشت زمان، جایگاه بهتری را کسب کرده است.

همان‌طور که در نمودار بعدی می‌بینید، سایت‌هایی که بیش از حد سئو بهینه‌سازی شده‌اند، بااینکه ممکن است در مدت کوتاهی جایگاه خوبی در صفحه نتایج کسب کنند، ولی به‌طور ناگهانی و دور از انتظار از عرش به فرش می‌رسند!

 1. به کار بردن کلمات کلیدی نامرتبط با کسب‌وکار

اگر حوزۀ فعالیت کسب‌وکار شما کاما جدید است و سخت می‌توانید کلمات کلیدی پر جستجو را به حوزۀ فعالیت سایت خود ربط دهید، احتمالاً اولین راه‌حلی که به ذهن شما می‌رسد استفاده از کلیدواژه‌های پر جستجولی نامرتبط است!
اما صبر کنید، تکنیک بالا یکی از ترفندهای سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود. استفاده از این ترفند شاید درگذشته کاربرد زیادی داشته است اما در حال حاضر گوگل متوجه فریبکاری شما شده و جریمه سختی برایتان در نظر می‌گیرد.
افزون بر جریمه گوگل، استفاده از این تکنیک از جانب کاربر هم محکوم خواهد شد. وقتی کاربران به صفحه‌ای وارد شوند که هیچ ارتباطی با موضوع موردنظر آن‌ها ندارد، فرار را برقرار ترجیح می‌دهند! وقتی کاربران بیشتری بلافاصله بعد از ورود سایت شمارا ترک کنند، نرخ پرش وب‌سایت شما افزایش می‌یابد و این یعنی کاهش رتبه در گوگل.
تنها از کلمات کلیدی مرتبط با حوزۀ کسب‌وکار خود استفاده کنید زیرا ممکن است هم رضایت کاربر و هم جایگاهتان در صفحه نتایج را از دست بدهید.Michael Panuthos یکی از کارشناسان معروف سئو دراین‌باره می‌گویدبعضی‌اوقات کارشناس سئوی شما به‌قدری دوست دارد سایتتان را به صفحه اول گوگل ببرد که محوریت کسب‌وکار شمارا به‌کلی فراموش می‌کند. حتی اگر موفق شوید با استفاده از کلمات کلیدی نامرتبط، به صفحه اول گوگل برسید، سایت شما به‌زودی با کاهش بازدیدکننده روبرو خواهد شد.

 

 1. لینک سازی بیش از حد برای صفحات درجه اول سایت

صفحاتی همچون درباره ما، تماس با ما یا دیگر مواردی که دائماً در منوی هدر یا فوتر سایت شما تکرار می‌شوند، نیازی به لینک دهی مجدد در محتوای صفحه ندارند. بهتر است تنها به محتوایی لینک دهید که در بخش‌های تکرارشونده سایت همچون هدر و فوتر وجود ندارند.
این کار باعث می‌شود که کاربر راحت‌تر به محتوای درونی و مخفی‌تر سایت شما دسترسی داشته باشد.

به بیانی دیگر، صفحاتی که در هدر یا فوتر سایت قرار دارند به‌راحتی در دسترس کاربر هستند. درنتیجه در بیشتر مواقع، نیازی نیست که از داخل محتوای صفحه خود به صفحاتی همچون درباره ما و تماس با ما لینک دهید.
پیشنهاد ما این است که لینک‌هایی که در محتوای صفحه قرارگرفته‌اند تنها به صفحاتی لینک شوند که در حالت عادی دسترسی به آن‌ها دشوار است یا در منوی سایت حضور ندارند.
به‌عنوان مثال اگر شما در منوی اصلی سایت به یکی از دسته‌بندی‌های خود با عبارت «کفش» لینک داده باشید و در متن محتوا نیز مجدد به همین صفحه با عبارت «خرید کفش» لینک سازی کنید؛ گوگل عبارت قرارگرفته در هدر را ملاک اصلی برای آنالیز خود قرار می‌دهد.

درنتیجه تلاش می‌کنیم تا جای امکان منوی اصلی سایت ساده و کم گزینه باشد ولینک دهی به زیرمجموعه‌ها از طریق بخش‌های محتوایی و از داخل صفحات انجام شود.

5. قرار دادن متن یا لینک مخفی در صفحه

بعضی از وبمستران تلاش می‌کنند تا با افزایش محتوای صفحه، جایگاه خود در گوگل را بهبود دهند و از این روش سئو کلاه سیاه استفاده کنند. ولی در بسیاری موارد این محتوای اضافی برای کاربر مناسب نیست یا عبارات نامفهوم و تکراری در آن زیاد دیده می‌شود؛ درنتیجه با پنهان کردن آن در صفحه کاری می‌کنند که تنها گوگل به این بخش‌ها دسترسی داشته باشد و از دید کاربران خارج شود.
اضافه کردن محتوای پنهان، یکی از تکنیک سئو کلاه سیاه و به‌طور خاص‌تر بهینه‌سازی بیش از حد برای گوگل محسوب می‌شود. در حقیقت، زمانی که محتوایی به صفحه اضافه کنید که از دید کاربر پنهان باشد، قوانین گوگل را نقض کرده‌اید.
بد نیست بدانید که گوگل به‌خوبی متوجه محتوای مخفی در صفحه سایت شما می‌شود.
درواقع الگوریتم‌های گوگل با دسترسی به کدهای CSS، قادرند تمام محتوای صفحه شما (چه پنهان و چه غیر پنهان) را بررسی کنند.

نمونه‌هایی از روش‌های پنهان کردن محتوا که برای گوگل قابل‌درک است

1. مخفی کردن لینک در یک کاراکتر کوچک مانند نقطه، کاما یا یک حرف
2. استفاده از کد CSS برای قرار دادن محتوا خارج از صفحۀ نمایش داده‌شده به کاربر
3. مخفی کردن متن موردنظر با استفاده از یک تصویر بر روی آن
4. به کار بردن رنگ فونت مشابه با پیش‌زمینه برای پنهان کردن متن
5. استفاده از فونت با اندازه صفر
البته مخفی بودن محتوا همیشه یک فاکتور منفی در سئو محسوب نمی‌شود بلکه در بسیاری موارد مانند منوهای بازشوندِ، تب‌ها، نشانه‌گذاری‌های استاندارد و … محتوایی در صفحه وجود دارد که در نگاه اول برای کاربر قابل‌مشاهده نیست. گوگل تفاوت این نوع محتوا را با محتوایی که بیش از حد بهینه‌سازی شده کاملاً درک می‌کند.

6. بهینه‌سازی افراطی با استفاده از تگ‌های هدینگ

اجازه دهید این قسمت را با یک سؤال شروع کنیم. وقتی عبارتی را در گوگل جستجو می‌کنید و با نتایج پیشنهادی گوگل مواجهمی‌شوید، از کجا متوجه موضوع یک صفحه در نتایج می‌شوید؟
بله درست حدس زده‌اید، عنوان یا تگ h1، درواقع مهم‌ترین بخش یک صفحه عنوان یا تیتر آن است و به همین دلیل برای نمایش آن نیز فونت بزرگ‌تری نسبت به دیگر بخش‌ها استفاده می‌شود. به‌کارگیری تگ‌های هدینگ مانند H3،H2، H1 همچنین باعث می‌شوند مقاله شما ازلحاظ ظاهری برای کاربر خوشایندتر باشد.
علاوه بر کاربرپسند بودن این تگ‌ها، گوگل با استفاده از تگ‌های heading، متوجه موضوع کلی صفحات سایت شما می‌شود. مشکل اصلی زمانی رخ می‌دهد که برخی از وبمستران، با تکرار کلمات کلیدی در این تگ‌ها، سعی می‌کنند گوگل را فریب دهند. ولی لازم است اشاره‌کنیم که وقتی تیترهای صفحه خود را مملو از کلمات کلیدی کنید، درست مثل این است که به بازدیدکننده سایت خود بگویید:
این متن را تنها برای موتورهای جستجو نوشتم، می‌توانی همین حالا سایت را ترک کنی!
پس بهتر است وقتی اقدام به بهینه‌سازی تگ‌های H3، H2 و غیره در صفحه خود می‌کنید، از عبارات توصیفی یا مترادف با کلمه کلیدی هدف خود استفاده کنید. به خاطر داشته باشید بمباران کلمه کلیدی در تگ‌های هدینگ، نه‌تنها دردی دوا نمی‌کند، بلکه ممکن است خشم الگوریتم‌های سرسخت گوگل را هم برانگیزد.

تکنیک‌های سئو کلاه سیاه در تولید محتوا زمانی ارزشمند است که برای کاربر مفید و رضایت‌بخش باشد. اگر در تولید محتوا فقط به فکر کسب جایگاه باشیم به‌احتمال‌زیاد موفقیت چشم‌گیری نخواهیم داشت و سئو کلاه سیاه را به درستی رعایت نکرده ایم. با این شرایط تولید محتوا کاری دشوار خواهد بود و سایت‌های بسیاری هستند که به‌جای تحمل سختی تلاش می‌کنند تا با استفاده از محتوای دیگر سایت‌ها اعتبار خود را افزایش دهند.

خودخواهی و تنبلی مدیران سایت‌ها موجب شد تا موج جدیدی از تکنیک‌های کلاه سیاه در حوزه تولید محتوا پدیدار شود. در این میان می‌توان به سایت‌هایی اشاره کرد که به‌مرور به مزرعه محتوا تبدیل‌شدن. الگوریتم‌های گوگل هرروز دقیق‌تر و سخت‌گیرتر از گذشته به دنبال این سایت‌ها هستند و در صورت مشاهده هر یک از این روش‌ها بی‌رحمانه سایت را جریمه خواهند کرد.
در این فصل مهم‌ترین روش‌های کلاه سیاه در تولید محتوا را به شما معرفی می‌کنیم. البته نه با این هدف که از آن‌ها استفاده کنید بلکه برای شناسایی دقیق و پرهیز ازآنجام آن‌ها.

 1. محتوای تکراری کپی شده (Duplicate Content)

یکی از تکنیک‌های به‌شدت همه‌گیر در سئو کلاه سیاه، کپی کردن محتوای متنی از سایت‌های دیگر است. خوشبختانه گوگل با انجام به‌روزرسانی‌های متعدد، توانایی تشخیص محتوای تکراری را با دقتی بسیار بالا، به الگوریتم‌های خود اضافه کرده است.

در نظر داشته باشید که محتوای تکراری فقط شامل کپی کردن از سایت‌های دیگر نمی‌شود! حتی اگر دو صفحه از سایت خودتان محتوای یکسان یا بسیار شبیه به هم داشته باشند محتوای تکراری محسوب می‌شوند. در این شرایط گوگل قادر به تشخیص صفحه بهتر نبوده و ممکن است هر دو صفحه یا یکی از آن‌ها جایگاه خود را از دست بدهند.

ممکن است فکر کنید کپی کردن محتوا از چند سایت یا منابع مختلف موجب جریمه سایت شما نمی‌شود. تا همین چند سال پیش، ممکن بود محتوای تکراری حتی باعث بهبود رتبه سایت شما شود، ولی در حال حاضر دیگر چنین امکانی وجود ندارد. درواقع تنها کافی است تا دست به کپی محتوا بزنید تا در یک‌چشم به هم زدن رتبه شما از عرش به فرش سقوط کند. علاوه بر این، الگوریتم پاندای گوگل هم در انتظار شماست تا با کپی کردن محتوا، شمارا جریمه کند.
تصویر زیر سرنوشت سایت ebay پس از آپدیت الگوریتم پاندا را نشان می‌دهد. بین سال‌های 2012 تا 2014 سایت ebay مملو از صفحات تکراری با محتوای مشابه بود. جالب اینکه محتوای تکراری نکته‌ای منفی محسوب نمی‌شد و آمار بازدید سایت به طرز چشمگیری در حال افزایش بود. تا اینکه در سال 2014 و با آپدیت جدید الگوریتم پاندا بازدید سایت ناگهان با کاهشی 48 درصدی مواجه شد.

 1. تکنیک استفاده از محتوای اتوماتیک (Content Automation)

محتوای اتوماتیک آن دسته از متن‌هایی هستند که به‌صورت خودکار و یا برنامه‌ریزی‌شده تولید می‌شوند. در این روش مجموعه‌ای از عبارت و کلمات مرتبط با موضوع هدف به یک ربات داده می‌شود و این ربات کلمات دریافتی را با افعال و حروف اضافه ترکیب می‌کند تا گوگل تصور کند که محتوای واقعی تولیدشده است.
محتوای اتوماتیک معمولاً فاقد هرگونه عکس، سر تیتر، فاصله بین پاراگراف‌ها و نظم است.
درواقع هدف اصلی محتوای اتوماتیک به‌جای اینکه کسب رضایت کاربر باشد، رضایت موتورهای جستجوست؛ اما واقعیت امر آن است که این روش دیگر حتی رضایت گوگل را هم به دنبال ندارد.
پس بهتر است به‌جای استفاده از ابزارهایی که به‌صورت اتوماتیک برای شما محتوا تولید می‌کنند. سعی کنید با خواندن مقالات مختلف ایده‌های جدیدی پیدا کنید، درنهایت خودتان شروع به نوشتن و تولید محتوایی ارزشمند کنید.

3. ترفندی برای جذب کاربر و تغییر محتوا (Bait and Switch)

یکی از ترفندهای زیرکانه سئو کلاه سیاه که درگذشته طرفداران ز یادی داشت، تکنیک Bait and Switchجلب‌توجه و تغییر است. جالب است بدانید که نام این روش از یک ترفند تبلیغاتی معروف در آمریکا گرفته‌شده است که در آن، آگهی‌های اغراق‌آمیز و جذابی در اختیار مشتری قرار داده می‌شوند، امابعد از جلب‌توجه، مشتری کالایی را می‌خرد که محصول تبلیغ‌شده نبوده و تنها نمونه مشابهی از آن است. این حقه تبلیغاتی در دنیای سئو جذب کاربر به سایت هم نمود عینی دارد.
شاید یک مثال آشنا از این تکنیک کالاهای موجود در سوپرمارکت‌ها باشد. زمانی که برای خرید بستنی عروسکی اقدام می‌کنید با یک تصویر زیبا مواجهمی‌شوید ولی به‌محض باز کردن بسته متوجه تفاوت محصول واقعی با تصویر چاپ‌شده خواهید شد.

طبق این روش، در قدم اول باید مقاله‌ای جذاب و ارزشمند بنویسید و صبر کنید تا مقاله در موتورهای جستجو رتبه بالایی کسب کند. سپس با تغییر محتوای اصلی، سعی کنید محصولات اصلی خود را در این صفحه قرار دهید تا شانس فروش بیشتری را تجربه کنید. بد نیست اشاره‌کنیم که این روش به‌طور شگفت‌آوری نتیجه‌بخش بوده و به یک روش اسپمینگ محبوب در میان وبمستران تبدیل‌شده بود.
اما اگر بخواهید حالا از این ترفند استفاده کنید، عواقب جبران‌ناپذیری در انتظار شما خواهد بود؛ زیرا وقتی کاربران وارد صفحه‌ای می‌شوند که ارتباطی با موضوع جستجو شده آن‌ها ندارد، فوراً صفحه را می‌بندند و این یعنی افزایش نرخ پرش. گوگل نرخ پرش یا Bounce Rate زیاد را یک سیگنال منفی تلقی می‌کند و جایگاه وب‌سایت شمارا کاهش می‌دهد.
گوگل صفحات شمارا در بازه‌های زمانی مختلف بررسی می‌کند و اگر تغییرات اساسی مشاهده کند، جایگاه شما در موضوع اولیه از دست خواهد رفت.

در سال 2011 یک سایت فروش بیت کوین از این تکنیک استفاده می‌کرده است. این سایت صفحه مناسبی برای عبارت ”Download Games“ ایجاد کرده و جایگاه مناسبی در نتایج گوگل داشت. پس از مدتی محتوای این صفحه را تغییر داده و در آن به فروش بیت کوین می‌پرداخت. تصویر زیر نمونه‌ای از حضور این سایت در نتایج جستجو است در حالی که صفحه هدف فاقد هرگونه محتوای مرتبط با موضوع جستجو شده است.

 1. اسپین کردن یا بازنویسی ظاهری مقاله

با توجه به اینکه الگوریتم‌های جدید گوگل قادر به شناسایی محتوای کپی شده و شباهت صفحات بودند؛ ربات‌هایی برای بازنویسی خودکار محتوا تولید شد. این ربات‌ها متن اولیه را از سایت‌های دیگر جمع‌آوری کرده و با تغییر کلمات و جملات، نسخه جدیدی از آن می‌ساختند. به‌عنوان مثال هر جا که کلمه «آموزش» استفاده‌شده بود با «یادگیری» جایگزین می‌کردند.

آیا راهی وجود دارد که متنی را از سایتی کپی کنیم ولی ظاهر آن طوری باشد که تکراری به نظر نرسد؟ بله به این ترفند Article Spinning میگویند. اجازه دهید برای ساده‌تر کردن درک مفهوم بازنویسی محتوا، یک مثال برای شما بزنیم. به‌ظاهر و معنای جملات زیر توجه کنید:

متن اصلی

تکرار بیش‌ازاندازه عبارت کلیدی در محتوا باعث شد که گوگل برای نشان دادن نتایج موردنیاز کاربر، به‌جای تمرکز بر کلمه کلیدی، معنا و مفهوم عبارات را معیار خود قرار دهد.
متن اسپین شده:
با تکرار بیش از حد کلمه کلیدی در متن، گوگل به‌جای اهمیت به کلمه کلیدی، نتایج کاربر را با توجه به معنا و مفهوم متون، به او نشان می‌دهد.
اگر خوب به دو جمله بالا دقت کنید، متوجه خواهید شد که هیچ تفاوتی در معنا و مفهوم این عبارات وجود ندارد و تنها ظاهر جمله تغییر کرده است؛ اما چرا استفاده از چنین روشی سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود؟
در ابتدای کار این روش تأثیر مثبتی داشت ولی آپدیت‌های جدید گوگل قادر به شناسایی این تکنیک بودند و سایت‌هایی که از این روش‌ها استفاده می‌کردند به‌سرعت جایگاه خود را از دست دادند؛ زیرا محتوای تولیدشده هیچ مفهوم جدید یا ارزشی را برای کاربر ایجاد نمی‌کرد. در بهترین حالت محتوای تولیدشده به‌اندازه نسخه اصلی ارزشمند است. در حالی که؛

 1. محتوای دزدیده‌شده یا Scraped Content

در سایت گوگل بخشی به نام Webmaster Guidelines قرارگرفته تا وبمستران بتوانند بااطلاع از استانداردهای گوگل پیرامون سایت‌های اسپمر، از ترفندهای نادرست در تولید محتوا آگاه باشند. یکی از موضوعاتی که گوگل تأکید زیادی بر آن دارد بحث جمع‌آوری از سایت‌های دیگر یا Scraped Content است.

درواقع این تکنیک مشابه تکنیک محتوای تکراری است با این تفاوت که هر بخش از محتوا از سایت دیگری کپی شده است و با استفاده از محتوای چندین صفحه یک مقاله جدید تولید می‌شود. الگوریتم‌های گوگل به‌قدری پیشرفت کرده‌اند که حتی متوجه تکراری بودن یک جمله در متن شما می‌شوند چه برسد به اینکه شما یک یا دو پاراگراف را از مقاله‌ای دیگر کپی کنید.
روش درست برای کپی کردن محتوا آن است که شما همه مقالات مرتبط در این حوزه را مطالعه کرده و برداشت خود را از آن‌ها باتجربه شخصی ترکیب کرده و محتوای جدیدی تولید کنید. البته روش بهتر آن است که زمان خود را صرف تولید محتوای باکیفیت و اختصاصی کنید تا از این طریق بتوانید رضایت کاربر و موتورهای جستجو را جلب کنید.
جالب است اشاره‌کنیم که بحث دزدی محتوا علاوه بر اینکه موجب جریمه و کاهش رتبه از طرف گوگل می‌شود، در کشورهایی همچون آمریکا که قانونی کپی‌رایت در آن رعایت می‌شود، غیرقانونی نیز هست.

6. ترفند Cloaking در تولید محتوا

بر اساس اطلاعاتی که در سمت سرور دریافت می‌شود می‌توان تشخیص داد که ربات گوگل وارد صفحه شده یا یک کاربر واقعی است. در این تکنیک دو نوع محتوا تولید می‌شود که یکی باهدف گرفتن رتبه در موتورهای جستجو دیگری برای کسب رضایت کاربر نوشته‌شده است. در تکنیک Cloaking، وقتی کاربر وارد یک صفحه از سایت می‌شود، محتوایی متفاوت با آنچه در ربات‌های گوگل ایندکس شده را مشاهده می‌کند.

به‌عنوان مثال زمانی که ربات گوگل وارد صفحه می‌شود محتوای آن شامل متن و تصاویر مناسب است ولی با ورود کاربر به صفحه، محتوای کاما متفاوتی به بازدیدکننده نشان داده می‌شود. این تکنیک برای سایت‌هایی که درزمینهٔ فروش بک لینک یا تبلیغات زیاد فعال هستند کاربرد دارد.

7. محتوای آزاردهنده و اسپم

محتوای اسپم صفحاتی هستند که بدون اجازه کاربر، محتوایی آزاردهنده و اسپم به نمایش می‌گذارند و سعی دارند با استفاده از جذابیت‌های ظاهری همچون ویدئو، انیمیشن و فایل‌های صوتی کاربر را مجبور به کلیک کردن و باز کردن لینک‌های جدید کنند.
با آپدیت الگوریتم‌های گوگل شانس نمایش چنین سایت‌هایی به‌شدت پایین آمده و به‌ندرت با نمونه‌ای مواجهمی شوید که محتوایی خطرناک یا بی‌ارزش داشته باشد و در نتایج صفحه اول گوگل باشد. این تکنیک مستقیماً به کسب جایگاه در نتایج گوگل مربوط نمی‌شود ولی تأثیر بسیار منفی آن بر رضایت کاربر موجب می‌شود تا در دسته‌بندی تکنیک‌های سئو کلاه سیاه قرار داده شود.

اگر می‌خواهید هدف این سایت‌های اسپم قرار نگیرید، بهتر است یک آنتی‌ویروس نصب‌کرده و از کلیک کردن بر تبلیغاتی که ظاهری فریبنده و جذاب دارند جلوگیری کنید.

8. استفاده از عنوان‌های جذاب ولی نامرتبط یا Clickbait

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که با عناوین بسیار جذاب و قانع‌کننده مانند 100 درصد رایگان، باورنکردنی، فرصتی استثنایی، مدت محدود یا عباراتی همچون با لینک مستقیم، باکیفیت Full Hd یا غیره برای سایت‌های دانلودی مواجه شده باشید؛ اما به‌محض ورود به این صفحات، هیچ ارتباطی بین عنوان صفحه در نتایج جستجو محتوای صفحه وجود ندارد. درواقع این سایت‌ها، از عبارات فریب‌دهنده به‌عنوان یک طعمه استفاده می‌کنند تا شمارا وارد صفحات هدف خود کنند.
بااینکه استفاده از این حقه ممکن است در مدت کوتاهی نرخ کلیک شمارا افزایش دهد، ولی با به‌کارگیری Clickbait، کاربران وارد صفحاتی می‌شوند که به‌هیچ‌وجه ارتباطی با عبارت جستجو شده آن‌ها ندارد و درنتیجه فوراً سایت شمارا ترک می‌کنند. وقتی کاربران بیشتری به‌مرورزمان، صفحات سایت شمارا می‌بندند، گوگل متوجه این عدم رضایت شده و جایگاه سایت شمارا به‌شدت کاهش می‌دهد.

تکنیک‌های سئو کلاه سیاه در لینک سازی

بیایید گوگل را یک جوان 20 ساله در نظر بگیریم. این جوانِ پرانگیزه در 12 سالگی یعنی قبل از معرفی الگوریتم‌هایش هنوز به پختگی حالا نرسیده بود و در تشخیص سایت‌های خوب از بد، خیلی با حساب‌وکتاب عمل نمی‌کرد. درواقع می‌توان گفت که پاشنه آشیل گوگل درگذشته‌این بود که نمی‌توانست سایت‌هایی که از لینک سازی مخرب استفاده می‌کنند را شناسایی کند.
در آن زمان نه الگوریتم پنگوئنی بود و نه مرغ مگس‌خواری، تنها چیزی که باعث می‌شد سایت شما در نتایج بالای جستجوی گوگل ظاهر شود، تعداد بک لینک‌هایی بود که سایت‌های مختلف به شما می‌دادند. درواقع لینک سازی به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سئو بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها تبدیل‌شده بود.

در قدم بعدی، تکنیک‌های لینک سازی به روش‌های خلاقانه‌ای ابداع شدند تا بتوانند در مدت‌زمانی کوتاه رتبه سایت‌ها را از فرش به عرش برسانند! درواقع به کار بردن این روش‌های نوین بسیار کاربردی بودند زیرا بیشتر سایت‌ها در یک برهه زمانی خاص، بهبود خوبی را در جایگاه نتایج جستجو تجربه کردند؛ اما این داستان، پایان غم‌انگیزی داشت.
چراکه سرتاسر فضای وب را سایت‌هایی تشکیل می‌دادند که تنها یک‌چیز برایشان مهم بود؛ کسب رتبه در نتایج جستجو!
بالاخره در این وضعیت نابسامان، کسی باید به داد کاربران و هیاهوی د رهم و برهم لینک سازی در فضای اینترنتی می‌رسید. کسی که بتواند کاربر را در اولویت قرار دهد و برای کسب رضایتش چاره‌ای بی اندیشد؛ اما چه کسی بهتر از فردی که همیشه به فکر رضایت کاربران بود؟

گوگل!

گوگل باگذشت زمان، روزبه‌روز هوشمندتر می‌شد به‌طوری‌که وقتی موضوع پایان‌نامه خود در مورد الگوریتم‌های جستجوی آنلاین را ارائه داد، همه استادها به چشم یک نابغه به او نگاه می‌کردند. این الگوریتم‌ها همان چیزی بودند که قوانین لینک سازی در فضای وب را به نفع کاربر تغییر دادند. بر اساس این قوانین؛
هر سایتی که به‌صورت غیرطبیعی و تنها باهدف گرفتن جایگاه در صفحه نتایج، لینک سازی انجام دهد، محکوم‌به جریمه است.

اگر نوار این داستان راکمی به جلو ببریم به زمان حال 2018 می‌رسیم. متأسفانه عده زیادی از افراد هنوز هم از تکنیک‌های لینک سازی به روش مخرب استفاده می‌کنند و حتی بر این باورند که این روش‌ها، باعث بهبود رتبه سایتشان هم می‌شود. شاید تعجب کنید اما به‌مرورزمان این ترفندها حتی بیشتر و بیشتر هم شدند.
آیا این ترفندهای لینک سازی به‌ظاهر خلاقانه که در واقعیت کاما غیرقانونی هستند نامی هم دارند؟
بله! تکنیک‌های کلاه سیاه در لینک سازی.
حالا، در گام بعدی می‌خواهیم شمارا با روش‌هایی آشنا کنیم که به تکنیک‌های سئو کلاه سیاه در لینک سازی معروف شدند.

به‌طور خلاصه این فصل مناسب کسانی است که

1. نمی‌دانند چه روشی، سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود و بدون اطلاع، اقدام به لینک سازی مخرب و غیرقانونی می‌کنند و موجب سئو کلاه سیاه می‌شوند.
2.  از روش‌های لینک بیلدینگ کلاه سیاه استفاده می‌کنند و باور دارند که این روش‌ها خیلی هم خوب جواب می‌دهد ولی غافل از آن که سئو کلاه سیاه عکس این است.

1. تبادل لینک یا (Link exchange)

فرض کنید یکی از دوستان شما به یک رستوران خیلی معروف می‌رود و بعد از مدتی به شما هم پیشنهاد می‌دهد که به آن سر بزنید. طبیعتاً حالا که یک دوست صمیمی به شما این پیشنهاد را داده است، به کیفیت غذا و خدمات این فست فود اعتماد بیشتری پیدا می‌کنید و با اطمینان بیشتری وارد این رستوران می‌شوید.
این قضیه در دنیای سئو هم کاما مشهود است. به‌طوری‌که اگر سایت‌های بیشتری به شما لینک دهند، گوگل هر لینک را به‌عنوان یک رأی مثبت در نظر می‌گیرد. این کار باعث می‌شود گوگل اعتماد بیشتری به وب‌سایت شما داشته باشد و درنتیجه سایت محبوب را در صفحه نتایج بیشتر نشان دهد.
بسیاری از سایت‌ها متوجه شدند گوگل برای بک لینک‌ها اهمیت زیادی قائل است و می‌توانند با استفاده از آن رتبه بهتری بگیرند، درنتیجه سعی کردند به روش‌های غیرطبیعی با سایت‌های دیگر لینک ردوبدل کنند.

در تکنیک تبادل لینک، شما از مدیران سایت درخواست می‌کنید تا لینک سایت شمارا در سایت یا وبلاگ خود درج کنند تا شما نیز در عوض همین کار را برای آنان انجام دهید. این کار باعث می‌شد هر دو سایت بتوانند جایگاهشان را در صفحه نتایج بهبود دهند.
بااینکه تبادل لینک بین چند سایت ممکن است نتایج خوبی برای سئو سایت شما داشته باشد؛ اما پس از مدتی جایگاه سایت شما با روندی چشمگیر ریزش خواهد کرد. این سقوط به این دلیل است که گوگل متوجه تبادل لینک شما با سایت‌های دیگر شده و شما و سایت خاطی دیگر را جریمه کرده است.

2. لینک سازی حلقه‌ای (Web Rings)

در قسمت قبل به شما گفتیم که تبادل لینک بین سایت‌ها یکی از روش‌های رایج و دوست‌داشتنی بود که اتفاقاً در بسیاری موارد خیلی خوب جواب داد؛ اما پس‌ازاینکه سایت‌های بیشتری دست به انجام این ترفند کلاه سیاه زدند، گوگل بالاخره متوجه این تکنیک در لینک سازی شد. حالا زمان آن رسیده بود که یک تکنیک پیشرفته‌تر ابداع شود تا گوگل از آن سر درنیاورد.
اجازه دهید این سؤال را از خود شما بپرسیم تاکمی در جریان کار قرار بگیرید. اگر قرار باشد تبادل لینک را به شکلی انجام دهید که گوگل متوجه نشود دارید از چه سایتی لینک دریافت می‌کنید، به چه نحوی وارد عمل می‌شدید؟
یک راهنمایی: این روش زیرکانه شما باید به شکلی باشد که سایتی که لینک سازی را شروع کرده قابل‌شناسایی نباشد. زمانی که لینک سازی بین دو سایت انجام می‌شود تشخیص سایت‌های متخلف برای گوگل راحت است ولی اگر در این فرآیند چندین سایت درگیر باشند چطور؟ بله! درست حدس زدید! لینک سازی شما باید به‌صورت یک دایره یا حلقه (Ring) انجام شود. دلیل انتخاب نام این تکنیک کلاه سیاه (Web Ring) هم به این دلیل است که شما در این روش به شکل حلقه‌ای و دسته‌جمعی، اقدام به لینک سازی می‌کنید. درواقع این روش با این فرض به وجود آمده که گوگل وقتی وارد یک وب رینگ می‌شود، مانند یک فرد سرگردان در گِرداب، باید به دنبال سایتی بگردد که این لینک سازی مصنوعی را شروع کرده است.

 1. مزرعه لینک (Link Farm)

قبل از اینکه به تعریف و چیستی مزرعه لینک بپردازیم، بهتر است به علت به وجود آمدن آن نگاهی بی اندازیم تا بتوانید عمیق‌تر آن را درک کنیم.
سایت‌های بسیاری از تکنیک تبادل لینک یا ساخته حلقه‌های لینک استفاده می‌کردند که موجب می‌شد هرروز ارزش این روش کاهش یابد؛ زیرا تعداد لینک‌های تبادل شده در سایت‌هایی که با آن‌ها توافق کرده بودند هرروز در حال افزایش بود. نسخه‌های اولیه الگوریتم پنگوئن به دنبال بررسی ارتباط موضوعی سایت‌ها و نشانه‌هایی از تبادل لینک بودند که موجب شد این تکنیک‌ها هرروز خطرناک‌تر از گذشته شوند.
عده‌ای در این میان به فکر افتادند که به‌جای تبادل لینک با دیگران، خودشان مجموعه‌ای از سایت‌ها وبلاگ‌های اینترنتی با موضوعات نزدیک به هم ایجاد کنند و با استفاده از آن‌ها سایت اصلی را تقویت کنند. در یک مزرعه لینک ارتباطات بسیار پیچیده‌ای بین سایت‌ها برقرار می‌شود و معمولاً از حلقه‌های تودرتو چندلایه تشکیل‌شده است.

اما گوگل برای این سایت‌ها نیز راه‌حل‌هایی را پیدا کرد؛ توجه به عمر دامنه‌ها، واقعی بودن اطلاعات تماس، استفاده از هاست یا DNS مشترک و البته مهم‌ترین نکته آنکه تمام این دامنه‌ها به نام یک نفر یا یک مجموعه بودند؛ موجب شد تا سایت‌های بسیاری توسط گوگل شناسایی و جریمه شوند. این تکنیک بانام PBN نیز شناخته می‌شود.
به‌جای استفاده از مزارع لینک، می‌توانید از تاکتیک‌های سئو کلاه‌سفید، مانند ایجاد محتوای ارزشمند، نمودارها، داده‌ها، مصاحبه‌ها و غیره بهره ببرید. در کل بهترین محتوا، محتوایی است که به شما اجازه می‌دهد لینک‌ها را به‌صورت طبیعی و به‌مرورزمان به دست آورید.

4. پست مهمان اسپم

اگر بخواهیم خیلی ساده به شما بگوییم، پست مهمان یعنی اینکه محتوایی را در سایت‌هایی قرار دهید که مالک حقیقی آن شما نباشید. این محتوا می‌تواند به شکل مقاله، عکس، ویدئو یا هر نوع دیگری باشد. یکی از مزایای پست مهمان آن است که با انتشار محتوا در سایت‌های دیگر، نام برند و محصول یا سرویس شما توسط عموم مردم شناخته می‌شود.
اما مزیت دیگری که باعث شده وبمستران زیادی اقدام به منتشر کردن محتوا در سایت‌های مختلف کنند، اهمیت پست مهمان در سئو یا بهبود رتبه سایت است. شاید برایتان سؤال شود که چرا استفاده از پست مهمان باعث جابه‌جایی رتبه می‌شود؟ جواب سؤال بالا در یک کلمه خلاصه می‌شود؛ «بک لینک»!
با فراگیر شدن تکنیک‌های لینک سازی، هرروز سایت‌های بیشتری توسط الگوریتم پنگوئن جریمه می‌شدند و مدیران سایت‌ها متوجه شده بودند که قرار دادن لینک در ساید بار یا فوتر یک سایت یکی از فاکتورهای گوگل برای شناسایی لینک‌های خریداری‌شده است. درنتیجه بهترین فضا برای لینک سازی محتوا صفحات بود.
در همان زمان سایت‌های خبری و آموزشی تشنه‌ی محتوای تازه و جدید بودند. متخصصین سئو شروع کردند به نوشتن مقالات تخصصی در موضوعات مختلف و انتشار آن‌ها در این سایت‌های جامع و به‌مرور تکنیک پست مهمان همه‌گیر شد!

درواقع وقتی محتوایی را در سایت‌های دیگر بارگذاری می‌کنید و در آن به سایت خود لینک می‌دهید، گوگل این بک لینک‌ها را به‌عنوان یک سیگنال مثبت در نظر می‌گیرد و جایگاه سایت شما در صفحه نتایج را بهبود می‌دهد. احتمالاً وقتی فهمیدید که گوگل این‌قدر به پست مهمان ولینک‌های داخل آن بها می‌دهد، با خود فکر کنید:
«چه روش خوبی، حالا در تمام سایت‌هایی که پست مهمان قبول می‌کنند، محتوا می‌زارم و به سایت خودم لینک می‌دهم. این‌جوری رتبه سایتم سریع می‌ره بالا!»
مثل هر روش دیگری این تکنیک نیز به‌سرعت توسط گوگل شناسایی شد زیرا بیشتر این صفحات و سایت‌ها ازنظر مفهومی ارتباطی به هم نداشتند، به بیان ساده‌تر، زمانی که تنها به‌قصد گرفتن لینک و افزایش رتبه سایت خود، شروع به منتشر کردن محتوا در سایت‌های مختلف می‌کنید، گوگل هم متوجه این روش به‌ظاهر زیرکانه می‌شود و کارت قرمز خود را از جیبش بیرون می‌کشد.
هم‌زمان سایت‌ها نیز متوجه دلیل این حجم از نویسندگان مهمان شدند و برای درج محتوای شما تقاضای پول می‌کردند؛ و این‌چنین شد که خرید رپورتاژ آگهی باهدف سئو متولد شد.

5. نظرات اسپم (Comment Links)

بعدازآنکه تبادل لینک خطرناک شد و رپورتاژ آگهی جای پست مهمان را گرفت، دریافت بک لینک رایگان بسیار سخت شده بود. ولی متخصصین سئو کلاه سیاه همیشه ایده‌های جدید و جذابی داشته‌اند! این بار نوبِتِ حمله به بخش نظرات سایت بود.
بسیاری از سایت‌های اینترنتی از سیستم‌های مدیریت محتوای رایج مانند جوملا وردپرس استفاده می‌کنند و در همه آن‌ها فضایی برای قرار دادن لینک هنگام ارسال دیدگاه وجود داشت.
درنتیجه روند کامنت گذاری دستی و رباتی در سایت‌ها باهدف کسب بک لینک آغاز شد.
همین روند به‌ظاهر ساده تأثیر زیادی بر سئو سایت‌ها داشت زیرا در مدتی کوتاه لینک‌های بسیاری از سایت‌های مختلف دریافت می‌کردند. به‌محض آنکه ارسال نظرات اسپم کارایی خود را نشان داد، همه‌گیر شد و پس‌ازآنکه همه‌گیر شد موردتوجه گوگل و الگوریتم پنگوئن قرار گرفت.

در حال حاضر بیشتر سایت‌ها اجازه قرار دادن لینک در بخش نظرات را نمی‌دهند و سایت چنین اجازه‌ای می‌دهند مملو از نظرات اسپم ولینک‌های نامرتبط هستند، درنتیجه صفحات فضای مناسبی برای لینک سازی شما نخواهند بود. همچنین با آپدیت‌های جدید پنگوئن (لینک‌هایی که در بخش نظرات یک صفحه هستند ارزش و تأثیر به‌مراتب پایین‌تری در مقابل لینک‌های موجود در محتوای سایت دارند.
اما بهتر است بدانید که قرار دادن لینک در کامنت عملاً غیرقانونی نیست و حتی خیلی هم توصیه می‌شود.) درواقع قرار دادن لینک در کامنت یک تکنیک سئو کلاه‌سفید هم محسوب می‌شود؛ این روش تنها زمانی غیرقانونی است که به‌طور غیرطبیعی و افراطی آن را به کار بگیرید.
اگر شما مدیر یک بلاگ اینترنتی، انجمن هستید، باید خیلی مراقب کامنت مایی که دریافت می‌کنید باشید. چراکه گوگل با دیدن صفحات حاوی هرزنامه، سایت شمارا از نتایج جستجو حذف می‌کند. استفاده از ابزارهای ضد هرزنامه مانند ابزار Google reCAPTCHA یکی از راه‌های جلوگیری از ابتلا به محتوای اسپم در بخش کامنت سایت است.

6. خرید بک لینک

بعد از آزمون‌وخطاهای بسیار متخصصین سئو متوجه شدند که تنها راه باقی‌مانده برای کسب بک لینک ارزشمند پرداخت پول است. در این روش شما سایت‌هایی که ارزش و اعتبار بالایی دارند و ازنظر موضوعی با سایت شما مرتبط هستند را شناسایی کرده و درازای پرداخت هزینه نسبتاً بالایی لینک خود را در آن‌ها قرار می‌دهید.
خرید بک لینک رویکرد کاما متفاوتی با روش‌های پیشین داشت، در این تکنیک خبری از لینک سازی رایگان نبود و درنتیجه به‌جای توجه به تعداد و تنوع لینک‌ها تمرکز بر روی اعتبار سایت و کیفیت محتوا بود. این روش نیز همچون متدهای قبلی در ابتدا تأثیر شگفت‌انگیزی داشت ولی مشکل از زمانی آغاز شد که زیاده‌روی‌ها در استفاده از آن شروع شد.

سایت‌هایی که درزمینهٔ فروش بک لینک فعالیت داشتند به‌سرعت درآمد بالایی کسب کردند ولینک‌های زیادی را در ساید بار و فوتر خود قراردادند. با اضافه شدن هر لینک به این فضا عملاً ارزش و سهم منتقل‌شده به لینک‌های قبلی کاهش می‌یافت. در برخی موارد تعداد این لینک‌ها به‌قدری زیاد است که خود سایت فروشنده توسط گوگل جریمه می‌شود.
خرید بک لینک به‌مرورزمان به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین روش‌های سئو کلاه سیاه شناخته شد. مهم‌ترین دلایلی که موجب سیاه شدن این روش شدند عبارت‌اند از:

لینک سازی در فوتر و ساید بار

فوتر و ساید بار سایت به این دلیل که در هر صفحه از وب‌سایت مرتباً تکرار می‌شوند یکی از بخش‌های مهم سایت شما برای موتورهای جستجو محسوب می‌شوند. به بیان ساده‌تر، کلمات ولینک‌هایی که در این بخش قرار می‌دهید، خیلی سریع‌تر نسبت به محتوای دیگر توسط گوگل ایندکس می‌شوند؛ اما آیا می‌توان از بخش فوتر سایت هم یک روش کلاه سیاه درست کرد؟
متأسفانه بله! قرار دادن لینک‌های نامرتبط و اسپم در بخش فوتر یا ساید بار سایت یکی دیگر از راه‌های غیرطبیعی برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو است. درواقع مشکل اصلی زمانی رخ می‌دهد که این لینک‌ها، عباراتی هستند که در عین نامرتبط بودن با موضوع اصلی سایت، تعداد جستجوی بالایی دارند. شاید این سؤال برایتان پیش آید که چرا سایت‌ها در بخش فوتر از لینک‌های اسپم و نامرتبط استفاده می‌کنند؛ تنها به خاطر کسب جایگاه بهتر در نتایج گوگل.
ولی باید حسابی حواستان باشد زیرا گوگل در این روش خیلی مته به خش خاش می‌گذارد! درواقع وقتی گوگل لینکی نامرتبط در فوتر سایت شما پیدا کند، ممکن است کارت قرمزش را از جیب بیرون بیاورد و شمارا به‌کلی از صفحه نتایج خود حذف کند.
برای اینکه به‌کلی با این تاکتیک سئو کلاه سیاه آشنا شوید، مابعد از بررسی سایت‌های بسیار، یک نمونه خوب برای شما پیدا کردیم. فوتر سایتی که در زیر مشاهده می‌کنید، موضوع‌هایی از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را پوشش داده که برخی از آن‌ها عبارات کلیدی مهمی در گوگل هستند. این کلمات کلیدی بااینکه در گوگل جستجو بالایی دارند ولی با موضوع سایت کاما نامرتبط هستند.

انکرتکست تکراری

قبل از اینکه متوجه مفهوم انکرتکست تبلیغاتی به‌عنوان یک ترفند سئو کلاه سیاه شوید، لازم است به شما بگوییم انکرتکست در اصل چیست.
در کل کلمات و کاراکترهای موجود در یک متن که به سایت یا متنی دیگر لینک می‌شوند را انکرتکست (Anchor Text) می‌نامند. متن لینک شده یا انکرتکست درواقع همان قسمتی از یک لینک است که کاربر می‌تواند بر روی آن کلیک کند.
زمانی که از یک سایت بک لینک می‌خرید، لینک دریافت شده را بر روی پررقابت‌ترین و مهم‌ترین کلمه کلیدی کسب‌وکار خود قرار می‌دهید تا اینجا مشکلی نیست. ولی زمانی که از چندین سایت مختلف برای تقویت همان صفحه لینک می‌خرید عملاً در همه آن‌ها از یک عبارت مشخص انکرتکست یکسان برای ارجاع به سایت خود استفاده کرده‌اید.
اینکه همه سایت‌ها با ادبیات یکسان و دقیقاً به یک صفحه از سایت شما لینک سازی کنند، یکی از فاکتورهای مهم پنگوئن برای شناسایی لینک‌های خریداری‌شده است. درنتیجه هرچقدر تعداد لینک‌های شما با این عبارت هدف بیشتر باشد ریسک جریمه شدن توسط گوگل افزایش می‌یابد.

ریدایرکت 301 به روش غیراخلاقی!

ریدایرکت 301 یکی از روش‌های مفید برای جلوگیری از ایجاد صفحات 404 است. به‌طوری‌که اگر یک صفحه از سایت شما حذف‌شده باشد، می‌توانید با استفاده از ریدایرکت، کاربر را به صفحه‌ای هدایت کنید که محتوای جایگزین در آن قرار دارد؛ اما متأسفانه این روش هم تا جایی مورد سوءاستفاده قرار گرفت که یک تکنیک سئو کلاه سیاه‌رنگ از آن متولد شد.
در این روش صفحاتی از سایت‌های معتبر که جایگاه مناسبی در نتایج گوگل کسب کرده‌اند شناسایی‌شده و در قبال پرداخت پول به صفحه‌ای باهمان موضوع در سایت شما ریدایرکت می‌شوند. درواقع شما به‌جای آنکه مدت‌ها زمان و انرژی صرف تقویت یک صفحه کنید آن را از سایتی دیگر خریداری می‌کنید.
با انجام ر ریدایرکت 301 درواقع همه لینک‌ها و ارزش و اعتبار آن صفحه به صفحه‌ای که در سایت شما قرار دارد منتقل می‌شود.

پس لینک سازی کلاه‌سفید چیست؟!

شاید تابه‌حال شنیده باشید که انسان در هر جا باشد، نابودی به بار می‌آورد!
این جمله خیلی عام حتی در دنیای سئو بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها هم صادق است به‌طوری‌که تمام تکنیک‌هایی که در این مقاله به شما معرفی کردیم، روزگاری جزو روش‌های کلاه‌سفید در لینک سازی بودند؛ اما متأسفانه باگذشت زمان برخی که اکثر آن‌ها را مدیران سایت تشکیل می‌دادند به‌قدری از آن‌ها استفاده کردند که این تکنیک‌ها را به روش‌های ممنوعه لینک سازی یا سئو کلاه سیاه تبدیل کردند.
اما اگر از هر یک از روش‌های این کتاب استفاده کنید، باید منتظر مجازات سنگین گوگل باشید. تنبیه شدن از سوی موتورهای جستجو چند تراژدی بزرگ برای شما به بار می‌آورد.
ممکن است جایگاه شما در یک یا چند صفحه با افت شدید مواجه شود و یا حتی دامنه شما به‌صورت کامل از نتایج گوگل حذف شود.
شما که نمی‌خواهید داستان سایت خود را با یک تراژدی به پایان برسانید؟ و البته نمی‌خواهید که از ارزش و تأثیر بک لینک چشم‌پوشی کنید؟!
لینک سازی کلاه‌سفید یعنی استفاده درست از تمام تکنیک‌هایی که در مورد آن‌ها صحبت کردیم، ولی به‌طوری‌که گوگل متوجه هدف شما و فرآیند دریافت این لینک‌ها نشود. هیچ‌یک از این روش‌ها نادرست نیستند، استفاده از آن‌ها زمانی خطرناک است که شما دید درستی در مورد نحوه عملکرد الگوریتم‌های گوگل نداشته باشید.

برای موفقیت در لینک سازی نیازمند یک برنامه زمانی دقیق و البته استراتژی مناسب هستیم. اگر هر یک از این تکنیک‌ها را در زمان مناسب و با اطلاعات کافی انجام دهیم می‌توانند تأثیر بالایی بر بهبود سئو سایت داشته باشند. آنچه در این مسیر موردنیاز است را در کارگاه لینک سازی کلاه‌سفید به‌صورت کامل آموزش می‌دهیم.

تا اینجای کار به بررسی تکنیک‌هایی که برای کسب جایگاه بهتر طراحی‌شده بودند ولی در عمل نتیجه معکوسی داشتند پرداخته‌ایم. در ادامه تکنیک‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که پا را فراتر گذاشته و مستقیماً صفحه نتایج گوگل را دستخوش خلاقیت خود می‌کنند یا با استفاده از روش‌هایی غیراخلاقی سعی در کسب جایگاه بهتر دارند.
اگر به ویترین مغازه‌ها دقت کنید، متوجه می‌شوید که این فضا در اکثر اوقات، جای بهترین، جدیدترین و بروزترین اجناس است؛ اما اگر قرار باشد این ویترین را وارد دنیای جستجوی اینترنتی کنیم، چه چیزی را می‌توان به ویترین تشبیه کرد؟
صفحه نتایج جستجو گوگل (SERP) که مخفف عبارت Search Engine Result Page است کاربردی مشابه ویترین یک مغازه را دارد، به‌طوری‌که گوگل همیشه سعی می‌کند سایت‌هایی که به نظرش برای کاربر ارزشمندتر هستند را در ویترین آنلاین خود قرار دهد؛ اما ازآنجایی‌که این فضا در صفحه اول تنها ظرفیت 10 سایت را دارد، رقابت برای حضور در این صفحه از نتایج گوگل، چیزی شبیه به مرگ وزندگی است.
درواقع رقابت در صفحه اول نتایج گوگل به‌قدری زیاد است که سایت‌های زیادی تلاش می‌کنند با استفاده از روش‌های غیرقانونی قوانین گوگل را دور بزنند تا در رتبه‌های بالا حضور پیدا کنند. به این تکنیک‌های کلاه سیاه که تنها به‌قصد حضور در صفحه اول نتایج جستجو انجام می‌شود، اسپم کردن صفحه نتایج یا SERP Spam میگویند.
در این فصل قصد داریم روش‌های اسپم کردن صفحه نتایج را با زبانی ساده به شما معرفی کنیم.

 1. بمب گوگل (GOOGLE BOMBING)

برای اینکه به‌خوبی متوجه مفهوم Google Bombing شوید، بهتر است یک‌قدم به عقب برداریم و تعریف سئو را بازگو کنیم. به عبارت ساده، وقتی می‌خواهیم سایت ما با جستجوی کلمات یا عباراتی خاص، به کاربران نشان داده شود، از اصطلاح بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو استفاده می‌کنیم؛ اما این بهینه‌سازی یک شرط بزرگ دارد.
یکی از مهم‌ترین شرایط یک سئو اصولی این است که سایت خود را تنها برای عبارات مرتبط با موضوع سایت خود بهینه کنید؛ اما اگر بخواهیم در بهینه‌سازی سایت خود، از عبارات نامربوط استفاده کنیم چطور؟
یکی از ویژگی‌های Google Bombing همین شروع طوفانی در بهینه‌سازی کلمات کلیدی نامرتبط است.
در این تکنیک، یک صفحه‌ اینترنتی با استفاده از لینک سازی‌های گسترده، در عبارتی مشخص که در محتوای آن صفحه وجود ندارد، جایگاه کسب می‌کند!

اگر بخواهیم با یک مثال این تکنیک کلاه سیاه را برای شما واضح‌تر کنیم، باید به مثال خلیج‌فارس اشاره‌کنیم.
داستان به این صورت است که چند سال پیش سایتی بانام خلیج‌فارس ایجاد شد و بسیاری از سایت‌های ایرانی درحرکتی هماهنگ با عبارت «خلیج عر**بی» به آن لینک سازی کردند. این صفحه به‌سرعت در عبارت هدف به رتبه یک گوگل رسید و با جستجوی خلیج عر**بی سایت خلیج‌فارس نمایش داده می‌شد.
استفاده از این تکنیک موجب می‌شود صفحه هدف درزمانی کوتاه به رتبه یک گوگل برسید ولی احتمال از دست رفتن جایگاه و جریمه آن توسط گوگل بسیار زیاد است.
همچنین خوب است بدانید که تکنیک کلاه سیاه Google Bombing بانام دیگر-Google Washing هم شناخته می‌شود که در اکثر اوقات با اهداف کوتاه‌مدت یا بعضاً سیاسی انجام مورداستفاده قرار می‌گیرد.
در سال 2004 تکنیک گوگل بمب بیش از هرزمانی شناخته و شنیده شد. جایی که با جستجوی عبارت miserable failure اولین پیشنهاد گوگل صفحه معرفی رئیس‌جمهور آمریکا یعنی جورج بوش در سایت رسمی کاخ سفید نمایش داده می‌شد.

در ابتدا گوگل توجهی به این روش نداشت زیرا معمولاً سایت‌ها و عباراتی هدف قرار می‌گرفتند که ارزش اقتصادی یا آمار جستجوی بالایی نداشتند. ولی در سال 2007 گوگل تمهیدات ویژه‌ای برای مقابله با تکنیک Google Bomb در نظر گرفت؛ زیرا مقالات و شایعات بسیاری در سطح اینترنت منتشرشده بود مبنی بر اینکه این جستجوها توسط خود گوگل برنامه‌ریزی می‌شوند و اهداف سیاسی موردنظر او را دنبال می‌کنند. در حال حاضر استفاده از Google Bombing نتیجه‌ای برای شما به همراه نخواهد داشت.

 1. شوخی با بخش پیشنهاد‌ها گوگل

زمانی که عبارتی را در گوگل جستجو می‌کنید، قبل از اینکه سؤال خود را به‌صورت کامل در باکس جستجو وارد کنید، با یک سری جملات پیشنهادی از طرف گوگل روبرو می‌شوید. این پیشنهاد‌ها به شما کمک می‌کنند تا نیازی به تایپ بقیه عبارت نداشته باشید و یا عبارات کلیدی دقیق‌تری را برای جستجوی خود انتخاب کنید.

به‌عنوان مثال با جستجوی «گروه آموزشی»، عبارتی مانند «گروه آموزشی امید کریمی» در پیشنهاد‌ها گوگل به شما نشان داده می‌شود. این پیشنهاد‌ها بر اساس جستجوهای پیشین سایر کاربران در اختیار شما قرار می‌گیرد. به دلیل تعداد زیاد این جستجو، گوگل متوجه تقاضای بالای آن می‌شود و اگر کاربری «گروه آموزشی» را تایپ کند، گوگل به این کاربر یک عبارت پر جستجو (گروه آموزشی امید کریمی) را پیشنهاد می‌دهد.
جالب است بدانید که حتی این فضای کوچک و دوست‌داشتنی هم هدف کلاه‌برداران سئو کلاه سیاه قرارگرفته است!

برخی افراد برای آنکه نام برند یا سایت خود را در پیشنهاد‌ها گوگل (Auto Complete) به کاربران نشان دهند، با استفاده از ربات‌های نرم‌افزاری، یک عبارت را به‌دفعات زیادی در گوگل جستجو می‌کنند. این کار باعث می‌شود که گوگل متوجه تقاضای بالای این عبارت شده وقتی کاربری عبارت مشابه آن را جستجو می‌کند، عبارت پر جستجو را به او پیشنهاد دهد.
این کار همان چیزی است که ما اسمش را می‌گذاریم سئو کلاه سیاه.
گوگل الگوریتم‌های پیچیده‌ای برای تشخیص جستجوهای واقعی از جستجوهای انجام‌شده توسط ربات دارد. اطلاعاتی مانند موقعیت جغرافیایی، جستجوهای پیشین، حساب کاربری و … که به‌واسطه آن‌ها تشخیص انسان از ربات امکان‌پذیر می‌شود.
با استناد به همین اطلاعات و با توجه به رشد ناگهانی جستجوها در یک عبارت، گوگل متوجه هدف شما ازآنجام این جستجوها شده و مانع حضور این عبارت در نتایج می‌شود. درنتیجه انجام این کار با استفاده از ربات‌ها تقریباً غیرممکن است.
این تکنیک اگر توسط تعداد زیادی از کاربران واقعی انجام شود، ممکن است موفقیت‌آمیز باشد ولی باید دقت کنیم که پیشنهاد‌ها گوگل وابسته به بازه‌های زمانی است و برای آنکه عبارت موردنظر شما در این لیست باقی بماند باید این فرآیند را تا همیشه ادامه دهید!

در کشورهای آسیای شرقی مانند هند، فیلیپین و چین شرکت‌هایی وجود دارند که به آن‌ها اصطلاحاً Click Farm گفته می‌شود. در این شرکت‌ها افراد زیادی با دستمزد پایین فعالیت می‌کنند وظیفه آن‌ها انجام فعالیت‌هایی ازاین‌دست با حساب‌های کاربری واقعی است. لایک کردن تصاویر، کامنت گذاری، اشتراک‌گذاری و … همگی فعالیت‌هایی هستند که توسط این شرکت‌ها ارائه می‌شوند و جستجوی عبارت موردنظر شما در گوگل نیز یکی از خدمات رایج آن‌هاست.

3. استفاده از منابع سایت‌های دیگر برای لینک سازی کلاه سیاه

یکی از معیارهای مهم گوگل برای تعیین جایگاه سایت‌ها، Domain Authority است. این معیار که بانام DA هم شناخته می‌شود، نشان‌دهنده میزان اعتبار سایت شما از دیدگاه گوگل است. این اعتبار به دلایل زیادی بستگی دارد که برخی از این فاکتورها شامل عمر دامنه، تعداد بک لینک‌های دریافتی، تعداد لینک‌های خروجی، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و … است.
از طرفی بر اساس تجربه به‌دست‌آمده از الگوریتم‌های گوگل؛
هرچقدر اعتبار دامنه‌ای که به شما لینک داده است بیشتر باشد، ارزش بک لینک و تأثیر آن بر جایگاه شما بیشتر خواهد بود.

حال چه کنیم که سایت‌هایی بااعتبار بالا به ما لینک دهند تا به دنبال آن سئو سایت ما هم‌دست خوش بهبود شود؟
اگر بخواهیم از روش قانونی یا به‌اصطلاح کلاه‌سفید وارد عمل شویم، رپورتاژ آگهی می‌تواند تا حد زیادی، اعتبار سایت‌های با DA بالا را به سایت ما منتقل کند؛ اما اگر بخواهیم قوانین را دور بزنیم و به‌صورت غیرقانونی و بدون اطلاع این سایت‌های معتبر، به سایت خود لینک بدهیم، با پدیده‌ای به نام Parasite Hosting مواجه می‌شویم.

برخی پرندگان جوجه‌های خود را در لانه پرندگان دیگر می‌گذارند تا به آن‌ها غذا دهند، جالب است که این جوجه‌ها به‌محض اینکه از تخم خارج می‌شوند تخم‌ها و جوجه‌های دیگر را به پایین پرتاب می‌کنند تا سهم بیشتری از غذای مادر داشته باشند.
چطور انجام می‌شود؟ Parasite Hosting
اجازه دهید روند انجام این روش را به‌صورت ساده‌تری بررسی کنیم؛ درگذشته زمانی که یک سایت اینترنتی هک می‌شد معمولاً تصویری سیاه‌رنگ بانام هکر در صفحه اول آن نمایش داده می‌شد ولی هدف هکرها به‌مرورزمان از خودنمایی به سوءاستفاده و بهره‌برداری از منابع سایت‌ها تغییر یافت.
در حال حاضر تکنیک‌های هک به‌قدری پیشرفته شده‌اند که ممکن است مدیر سایت تا مدت‌ها متوجه این اتفاق نشود. یکی از اهداف هکرها ایجاد صفحات هدف ولینک سازی به سایت‌های موردنظر خود است.
ژاپنی‌ها در استفاده از این تکنیک بسیار شناخته‌شده هستند. اگر در نتایج جستجوی گوگل برای سایت خود عبارات و صفحات ژاپنی مشاهده کردید یعنی به دام یکی از این هکرها افتاده‌اید.

تکنیک Parasite Hosting به‌صورت زیر انجام می‌شود:

1. یک صفحه مملو از کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکار خود می‌سازید.
2. در محتوای این صفحه، به سایت خود لینک می‌دهید.
3. به‌صورت غیرقانونی واردهاست سایت دیگری می‌شوید.
4. صفحه ساخته‌شده خود را بدون اطلاع، درهاست یک سایت بااعتبار دامنه بالا قرار می‌دهید.
شاید جالب باشد اشاره‌کنیم که دلیل انتخاب نام Parasite Hosting هم به این خاطر است که درواقع شما با هک کردن‌هاست (HOST) سایتی دیگر، یک انگل (Parasite) را وارد سایت قربانی صفحه دارای لینک می‌کنید تا بتوانید با استفاده از آن اعتبار سایت خود را افزایش دهید.
این روش توسط گوگل قابل‌شناسایی است ولی بیشتر از آنکه برای سایت هکر خطرناک باشد برای سایت قربانی زیان‌بار است. اگر سایت شما در گوگل جستجو کنسول ثبت‌شده باشد به‌محض اینکه ربات‌های گوگل با صفحاتی ازاین‌دست مواجه شوند از طریق ایمیل به شما اطلاع خواهند داد.

4. استفاده از تکنیک (Doorway Pages)

بسیاری از سایت‌ها به‌واسطه اعتبار دامنه و سابقه‌ای که در اینترنت دارند شانس بیشتری برای کسب جایگاه در نتایج جستجو دارند. این سایت‌ها در قبال دریافت هزینه‌های بالا صفحاتی متناسب با موضوع موردنظر شما تولید می‌کنند که جایگاه خوبی در نتایج جستجو خواهند داشت. تا این جای کار به نظر مشکلی ندارد ولی؛
این صفحات به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که با استفاده از تگ Refresh یا کدهای جاوا اسکریپت کاربران عادی را از ربات‌های گوگل تشخیص داده و پس از ورود کاربر به صفحه او را به سایت دیگری ارجاع می‌دهند. البته این تکنیک به‌سرعت توسط گوگل شناسایی و سایت‌هایی که از آن استفاده می‌کردند جریمه شدند.
گوگل در مارس 2015، یک الگوریتم اختصاصی برای جریمه Gateway Pages ارائه داد تا با این تکنیک کلاه سیاه مبارزه کند. ولی همین ایده ساده زمینه‌ساز دو تکنیک دیگر شد.

در تکنیک Cloaking کدهای نمایش داده‌شده به گوگل و کاربر باهم متفاوت هستند؛ یعنی به‌جای آنکه مستقیماً کاربر را به آدرس دیگری ارجاع دهند محتوای موردنظر خود را در همان صفحه به او نمایش می‌دهند. در حالی که ربات‌های گوگل محتوایی کاما متفاوت را در آن صفحه مشاهده و ایندکس می‌کنند.
در حال حاضر گوگل قادر به تشخیص هر دو نسخه انسانی و رباتی در یک صفحه است و به‌راحتی صفحاتی که از این تکنیک استفاده می‌کنند را شناسایی می‌کند.
متخصصین سئو کلاه سیاه یک‌قدم جلوتر گذاشتند. این بار به‌جای نمایش محتوای دیگر یا ارجاع به صفحه‌ای دیگر، لینک‌ها و بنرهایی را در اختیار کار برقرار می‌دادند؛ یعنی کاربر ابتدا وارد صفحه‌ای با جایگاه مناسب در نتایج جستجو می‌شود و ازآنجا با لینک‌ها و بنرهای متعددی به سایت هدف ارجاع داده می‌شود. به نظر آشنا نیست؟ بله رپورتاژ آگهی.
اگر استانداردهای رپورتاژ آگهی به‌درستی رعایت نشود گوگل آن صفحه را به‌عنوان یک Doorway Page شناسایی خواهد کرد، درنتیجه هم سایت هدف و هم سایت واسط جریمه خواهند شد.
5. تکنیک‌های نشانه‌گذاری غیراستاندارد
الگوریتم‌های گوگل نمی‌توانند به‌درستی زبان انسان‌ها را درک کنند. چیزی که برای ما کاربران قابل‌فهم است، ممکن است برای خزنده‌های گوگل ملموس و قابل‌فهم نباشد. به‌عنوان نمونه، ممکن است نام نویسنده و تاریخ منتشر کردن یک مقاله برای ما معلوم باشد ولی گوگل نتواند این ویژگی‌های را تشخیص دهد.
برای اینکه بتوانیم الگوریتم‌های گوگل را به درک درست‌تری از محتوای خود برسانیم، لازم است به زبان خودشان صحبت کنیم.

نشانه‌گذاری استاندارد (Schema) همان زبانی است که استفاده از آن باعث می‌شود گوگل محتوای ما را به شکل دقیق‌تری بفهمد. به‌عنوان مثال اطلاعاتی از قبیل نام نویسنده، تاریخ انتشار، تعداد نظرات و نقدهای مقاله با استفاده از کدهای HTML در اختیار خزنده‌های گوگل قرار می‌گیرند.
نشانه‌گذاری استاندارد تنها به هدف درک ربات‌ها از محتوای صفحه استفاده نمی‌شود بلکه موجب بهبود نمایش صفحات شما در نتایج جستجو نیز خواهد شد. احتمالاً هنگام جستجو در اینترنت با سایت‌هایی مواجه شده‌اید که علاوه بر عنوان و توضیحات ستاره‌های زردرنگ، تاریخ انتشار و یا حتی قیمت محصولات را نیز به شما نشان می‌دهند.

در صفحه سیاه‌وسفید گوگل، این ستاره‌های زردرنگ موجب می‌شوند که شانس شما برای جذب بازدیدکننده افزایش یابد. نکته جالب اینجاست که اطلاعات مربوط به صفحه شامل تعداد رأی و متوسط آرای کاربران توسط خود شما به گوگل اعلام می‌شود و همین نکته راه ارائه اطلاعات غیرواقعی را برای طراحان سایت بازکرده است.
ارائه اطلاعات غیرواقعی توسط تعداد زیادی از سایت‌ها موجب شد تا گوگل سخت‌گیری بیشتری نسبت به نمایش ستاره‌ها و اطلاعات صفحات در نتایج جستجو داشته باشد و فاکتورهایی مانند اعتبار دامنه، رتبه سایت، بازه‌های زمانی افزایش آرا و … در آن تأثیرگذار باشند.
باوجود همه سخت‌گیری‌ها هنوز هم سایت‌هایی هستند که از این فضا سو استفاده می‌کنند. برای جلوگیری از این کار گوگل یک فرم اختصاصی برای گزارش سایت‌های اسپمر طراحی کرده است. اگر در حوزه کسب‌وکار شما سایتی وجود دارد که اطلاعات غیرواقعی آن در نتایج گوگل نمایش داده می‌شود می‌توانید از طریق فرم Report spam in rich results به گوگل اطلاع دهید.

اسپم کردن در بخش‌های Featured Snippet و Rich Snippets گوگل یکی از بدترین روش‌های سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود که از تبعات آن جریمه دستی گوگل خواهد بود. جریمه دستی گوگل یا Manual Action حتی باعث می‌شود سایت شما به‌کلی از صفحه نتایج حذف شود.
البته فراموش نکنیم که سایت‌های بسیاری با رعایت استانداردهای نشانه‌گذاری و ارائه اطلاعات واقعی به گوگل سهم خود از کلیک کاربران را افزایش داده و به‌مرور جایگاه بهتری در نتایج گوگل کسب می‌کنند. آنچه برای پیاده‌سازی این استانداردها نیاز دارید به‌صورت کامل و حرفه‌ای در کارگاه آموزش سئو تکنیکال فرا خواهید گرفت.

این نکته را فراموش نکنید!

تکنیک‌های سئو کلاه سیاه به همین‌جا ختم نمی‌شود ولی مهم‌ترین مواردی که باهدف انجام تغییرات غیرواقعی در صفحه‌نمایش نتایج جستجو استفاده می‌شوند را به شما معرفی کردیم. برخی از این تکنیک‌ها ممکن است همین حالا هم قابل‌استفاده و تأثیرگذار باشند ولی دقت کنید که زمان تأثیر آن‌ها بسیار کوتاه و عوارض جانبی‌شان بلندمدت و خطرناک است.
امیدواریم بامطالعه این بخش به فکر یافتن مسیرهای میانبر و روش‌های جدید برای فریب گوگل نیفتاده باشید، هدف اصلی ما معرفی مسیرهای اشتباه بوده تا شما با علم به آن‌ها بتوانید از مسیرهای واقعی و صحیح سئو سایت را انجام دهید.

آموزش سئو کلاه سیاه، یا کلاه‌برداری از کلاه‌برداران!

هنگام جستجو در مورد تکنیک‌های سئو، معمولاً با مقالات مختلفی در حوزه آموزش تکنیک‌های سئو کلاه سیاه روبرو می‌شویم. مقالاتی که عمدتاً در مورد پیامدهای استفاده از این تکنیک‌ها هستند ولی در میان آن‌ها موارد زیادی برای آموزش استفاده از آن‌ها نیز به چشم می‌خورد.
دلیل وجود این دست مقالات چیست؟ چرا در فضای اینترنت می‌توان به‌راحتی تکنیک‌هایی درزمینهٔ سئو کلاه سیاه و فریب گوگل پیدا کرد؟ این آموزش‌ها تا چه حد قابل‌اعتماد یا کاربردی هستند؟
در این فصل تلاش می‌کنیم تا پاسخ مناسبی برای این سؤالات پیدا کنیم.
چرا مقالاتی در حوزه آموزش سئو کلاه سیاه وجود دارد؟
مقالات آموزشی در حوزه سئو، معمولاً توسط متخصصین این حوزه یا حداقل کسانی که در این زمینه فعال هستند نوشته می‌شود. این افراد معمولاً آنالیزهای دقیقی در مورد میزان جستجوی کلمات انجام می‌دهند و هر مقاله‌ای که نگارش می‌کنند باهدف کسب جایگاه در عبارات مشخصی خواهد بود.
شاید بتوان گفت مهم‌ترین دلیل وجود این دست مقالات، تقاضای بالا و تعداد جستجوهای مرتبط با آن است. افراد زیادی به دنبال یادگیری تکنیک‌های سئو کلاه سیاه هستند و این فرصت مناسبی برای جذب بازدیدکننده خواهد بود.
یک مقایسه ساده با استفاده از ابزار KWFinder نشان می‌دهد که؛ میزان جستجوهای عبارت black hat seo به‌صورت ماهانه نزدیک به 6600 عدد است در حالی که جستجوهای مرتبط با عبارت white hat seo تقریباً یک‌دهم آن یعنی 596 عدد است. البته تعداد جستجوهای واقعی هریک از این کلمات به‌مراتب بیشتر از این اعداد است.

حالا خود را به‌جای کسی بگذارید که قرار است مقاله‌ای آموزشی در حوزه سئو تولید کند، بهتر است زمان و انرژی خود را بر روی کدام‌یک از این موضوعات متمرکز کند؟ اگر منطقی فکر کنیم هدف ما جذب مخاطب بیشتر است و اگر کاربران زیادی به دنبال سئو کلاه سیاه هستند بهتر است که در مورد آن بنویسیم.
جستجوی بالای کاربران، مهم‌تر ین دلیل وجود مقالات آموزشی در حوزه سئو کلاه سیاه است. این آموزش‌ها تا چه حد قابل‌اعتماد یا استفاده هستند؟

حالا که میدانیم دلیل اصلی تولید این مقالات جذب مخاطب بیشتر است، دید بهتری نسبت به اعتبار و کارایی آن‌ها خواهیم داشت. برای آنکه بررسی دقیق‌تری داشته باشیم چند نکته مهم در مورد این تکنیک‌ها را به شما یادآوری می‌کنیم.

1. چه سایت‌هایی در مورد سئو کلاه سیاه نوشته‌اند؟

بررسی سایت‌هایی که در این عبارت و عبارت‌های مرتبط با آن جایگاه مناسبی داشته‌اند نشان می‌دهد که عملاً به دودسته اصلی تقسیم می‌شوند.
دسته اول مقالاتی هستند که در مورد تکنیک‌های سئو کلاه سیاه و تأثیرات مخرب آن بر سایت شما هشدار داده‌اند؛ یعنی بامطالعه این مقالات شما با چند تکنیک خاص آشنا می‌شوید ولی درنهایت متوجه خواهید شد که هیچ‌یک از آن‌ها در حال حاضر کارایی لازم را ندارند. این سایت‌ها معمولاً منابع معتبر سئو در دنیا مانند Search engine، moz.comjournal یا حتی سایت neilpatel.com هستند. مجموعه مقالات آکادمی وب سیما با عنوان سئو کلاه سیاه نیز در همین دسته جای می‌گیرند.
دسته دوم سایت‌هایی هستند که به معرفی یک تکنیک خاص و تأثیر شگفت‌انگیزی که از آن دریافت کرده‌اند می‌پردازند. در این مقالات شما با یک روش خاص برای فریب گوگل آشنا شده و نمودارها و آمارهای مختلفی از تأثیر شگفت‌انگیز آن مشاهده می‌کنید. نکته مشترک میان همه این تکنیک‌ها آن است که درنهایت به یک ابزار، سرویس یا محصول خاص منتهی می‌شوند.

درواقع شما همه این آموزش‌ها و اطلاعات را دریافت می‌کنید تا برای خرید یک محصول یا ابزار خاص ‌ترغیب شوید. هیچ منبع موثقی برای تائید این روش‌ها یا بررسی دقیق تأثیر آن‌ها وجود نداشته و همه اطلاعات را باید مستقیماً از ارائه‌دهنده سرویس دریافت کنید.
به‌عنوان جمع‌بندی می‌توان گفت؛ دسته اول سایت‌هایی هستند که به دنبال افزایش بازدید یا جمع‌آوری ایمیل کاربران هستند و عموماً درآمد آن‌ها از مشاوره یا تبلیغات است.
دسته دوم هم سایت‌هایی هستند که محصول یا خدمات خاصی را طراحی کرده و قصد دارند از طریق این محتوا آن را به فروش برسانند. درنتیجه هدف هیچ‌کدام از آن‌ها آموزش تکنیک‌های کاربردی کلاه سیاه به شما نیست.

2. شما اولین نفری نیستید که به این صفحه رسیده‌اید!

زمانی که با جستجوی یک عبارت عمومی یا حتی خاص به صفحه‌ای از اینترنت می‌رسید و با یک ابزار یا تکنیک سئو کلاه سیاه آشنا می‌شوید باید این نکته را در ذهن داشته باشید که از چه طریقی به این صفحه و اطلاعات رسیده‌اید؛ احتمالاً جستجو در گوگل! یعنی قبل از شما گوگل و ربات‌های آن در این صفحه بوده‌اند.
به نظر شما گوگل توجهی به این تکنیک‌ها و اطلاعات در سطح اینترنت ندارد؟ تیم مبارزه با اسپم گوگل به‌صورت مداوم به دنبال شناسایی نقاط ضعف الگوریتم‌ها و بهبود فرآیند رتبه‌بندی نتایج هستند و با توجه به ارزش میلیارد دلاری این کمپانی خیلی خوش‌بینان است که تصور کنیم این تکنیک‌ها و اطلاعات توسط آن‌ها رصد نمی‌شود.

 1. تضمینی برای تأثیرگذاری این روش در آینده نیست

بیشتر تکنیک‌های سئو کلاه سیاه شبیه به خاطره هستند! یعنی در بازه‌های زمانی مشخصی مورداستفاده قرار می‌گرفتند و اتفاقاً تأثیر زیادی بر جایگاه آن سایت‌ها داشته‌اند ولی در حال حاضر میدانیم که خیلی از آن‌ها کارایی گذشته را ندارند. نکته بسیار مهمی که کمتر به آن پرداخته می‌شود سرنوشت سایت‌هایی است که در آن زمان از این تکنیک‌ها استفاده می‌کرده‌اند، بیشتر آن‌ها به‌طورکلی از نتایج گوگل حذف شدند یا با کاهش رتبه شدیدی روبرو شدند.
عمر تکنیک‌های کلاه سیاه کوتاه است و هرچقدر تأثیرگذاری و کارایی آن‌ها بیشتر باشد عمرشان نیز کوتاه‌تر خواهد بود.

فضای رقابتی سئو موجب شده تا ابزارهای زیادی برای آنالیز فعالیت رقبا در اینترنت طراحی شوند. این ابزارها به ما کمک می‌کنند تا محتوا، لینک سازی، ساختار صفحه و یا هر اتفاقی که در سایت‌های دیگر می‌افتد را به‌راحتی آنالیز کنیم. درنتیجه اگر سایتی در بازه زمانی کوتاه و بدون رعایت استانداردهای سئو کلاه‌سفید جایگاه کسب کند به‌سرعت موردتوجه رقبای خود قرارگرفته و آنالیز می‌شود.
به‌محض اینکه یک تکنیک، اثربخشی بالایی داشته باشد موردتوجه متخصصین زیادی قرار خواهد گرفت. در این میان سایت‌هایی هستند که ریسک استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه را درک کرده‌اند و به‌جای آنکه به این جمع اضافه شوند گزارش‌هایی را برای گوگل ارسال می‌کنند. این فرآیند از طریق فرم ارسال گزارش اسپم به گوگل انجام می‌شود.

اگر گوگل متوجه شود که این روش، تهدیدی برای رتبه‌بندی واقعی نتایج است به‌سرعت تمهیداتی را برای مقابله پیداکرده و با آپدیت الگوریتم‌های خود راه استفاده از این تکنیک را خواهد بست. در این شرایط سایت‌هایی که با استفاده از این روش‌ها جایگاه و بازدید خوبی داشته‌اند به‌یک‌باره همه‌چیز را ازدست‌داده و به‌ندرت می‌توانند از جریمه‌های سنگین گوگل فرار کنند.

4. دلیلی برای اعلام عمومی تکنیک‌های واقعی کلاه سیاه نیست

همان‌طور که گفتیم تکنیک‌های کلاه سیاه تا زمانی کارآمد هستند که مورداستفاده عموم قرار نگرفته باشند، درنتیجه اعلام عمومی یا آموزش این روش‌ها یکی از مهم‌ترین دلایل شناسایی آن‌ها توسط گوگل هستند.
سئو یکی از مهم‌ترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال است و کسب جایگاه مناسب در عبارات مهم و پررقابت ارزش مادی بسیار زیادی خواهد داشت. استفاده از این تکنیک‌ها و موفقیت در یک پروژه می‌تواند درآمد بسیار بالایی را به همراه داشته باشد در مقابل، آموزش آن به‌صورت رایگان و یا حتی در قبال دریافت وجه نمی‌تواند به همان اندازه درآمدزا باشد.

اگر کسی موفق شود راهی برای فریب موتورهای جستجو بهبود وضعیت سایت خود پیدا کند، بسیار بعید است که آن را در اختیار دیگران قرار دهد؛ در حالی که بیشتر ابزارها یا آموزش‌های ارائه‌شده در این حوزه باقیمت‌هایی پایین قابل‌دسترسی هستند.
چطور به رتبه‌های بالا در نتایج گوگل برسیم؟
این‌یک سؤال واقعی و ارزشمند است و بهترین پاسخ به آن خود عبارت «سئو» است. برای بیان این مفهوم می‌توان ساعت‌ها سخن گفت ولی آنچه از زبان متخصصین این حوزه شنیده می‌شود ارزش بیشتری خواهد داشت.

فاکتورهای موفقیت در سئو

برای موفقیت در سئو باید به سه فاکتور مهم توجه کنیم، سئو تکنیکال، تولید محتوا ولینک سازی ارزشمند.

اولین قدم برای موفقیت در سئو، طراحی سایت و تدوین استراتژی متناسب با استانداردهای گوگل است. کد نویسی سایت، استفاده صحیح از تگ‌های HTML، سرعت‌بالا و تجربه کاربری مناسب، نمایش صحیح در موبایل و تبلت، نشانه‌گذاری استاندارد (Schema) و … همگی مواردی هستند که در سئو تکنیکال مطرح می‌شوند.
پس‌ازآنکه ساختار سایت و استراتژی ما مشخص شد باید به تولید محتوای باکیفیت بپردازیم. برای این کار ابتدا کلمات کلیدی ارزشمند را شناسایی می‌کنیم و با توجه به الگوریتم‌های گوگل و نحوه آنالیز صفحات توسط ربات‌های آن به تولید محتوا می‌پردازیم.
محتوای مفید و ارزشمند محتوایی است که بهترین پاسخ را به سؤالات کاربران ارائه دهد.
قدم سوم افزایش اعتبار سایت با استفاده از لینک سازی‌های خارجی است. محتوای شما زمانی ازنظر گوگل ارزشمند است که توسط سایت‌های دیگر پیشنهادشده باشد. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، خرید رپورتاژ آگهی و خرید بک لینک را می‌توان رایج‌ترین تکنیک‌های لینک سازی خارجی دانست. گوگل و الگوریتم پنگوئن حساسیت خاصی روی واقعی بودن لینک‌ها دارند.

استراتژی، رمز موفقیت در سئو است؛

استراتژی مناسب در لینک سازی، تولید محتوا و کد نویسی سایت عملاً مرز میان سئو کلاه‌سفید و کلاه سیاه را مشخص می‌کند.

درنهایت دقت داشته باشید که کسب جایگاه در نتایج گوگل شمارا از هدف اصلی که همان جلب رضایت کاربران است دور نکند. هر تکنیک یا ایده‌ای که در مسیر مخالف باهدف اصلی ما باشد یا سئو کلاه سیاه است یا روزی به سئو کلاه سیاه تبدیل خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم تمام تمرکز و انرژی خود را بر روی رضایت کاربر و تولید محتوا قرار دهید.
موفقیت در سئو نیازمند صبر و رنج است.
اگر تجربه‌ای در به‌کارگیری تکنیک‌های سئو کلاه سیاه و یا جریمه سایت توسط گوگل داشته‌اید، لطفاً در بخش نظرات همین صفحه مطرح نمایید. همچنین تجربیات خود از لذت تولید محتوا و کسب جایگاه با استفاده از تکنیک‌های کلاه‌سفید برای ما شنیدنی خواهد بود.

سئو منفی چیست؟ بالاتر از سیاهی رنگی هست!

استفاده از روش‌های غیرقانونی و سئو کلاه سیاه، باعث جریمه و کاهش رتبه سایت شما می‌شود. اگر استفاده از این روش‌ها تا این حد خطرناک و مضر هستند آیا استفاده از آن‌ها برای سایت‌های دیگر می‌تواند جایگاهشان را در نتایج جستجو تغییر دهد؟
گاهی اوقات سایت‌هایی که رقیب شما هستند تصمیم می‌گیرند به‌جای بهتر کردن سایت خود، شمارا هدفِ حمله قرار دهند. به‌عبارت‌دیگر، این سایت‌ها به‌جای اینکه به فکر بهبود تجربه کاربری و تولید محتوای ارزشمند برای سایت خود باشند، از تکنیک‌های کلاه سیاه استفاده می‌کنند، اما نه برای اینکه رتبه سایت خودشان را افزایش دهند، بلکه به این خاطر که سایت شمارا از چشم گوگل بی اندازند!
جالب است بدانید که این تفکر در فضای رقابتی اینترنت تازه نیست و حتی برای آن نامی نیز انتخاب‌شده است؛ سئو منفی!

سئو منفی چیست؟

به یک بازی شطرنج فکر کنید. در این بازی حریف شما سعی می‌کند از هر تکنیک و راهی که می‌شناسد مهره‌های شمارا یکی پس از دیگری از بین ببرد. هدف نهایی در بازی شطرنج این است که طرف مقابل بتواند شمارا کیش‌ومات کرده و بازی را ببرد.
در سئو منفی، رقیب تلاش می‌کند جایگاه سایت شمارا در نتایج جستجوی گوگل پایین بیاورد و از این طریق بازدید سایت شمارا کاهش دهد.

اما آیا شاید بپرسید که سایت من چطور کیش‌ومات می‌شود؟
درواقع چیزی که به نام سئو منفی از آن یاد می‌کنیم در بیشتر اوقات همان تکنیک‌های کلاه سیاهی هستند که به‌قدری برای گوگل قابل‌ردیابی هستند که جریمه شدن سایت به دلیل استفاده از آن‌ها خیلی دور از ذهن نیست.

مثلاً فرض کنید شما در عبارت «آموزش سئو» در صفحه اول گوگل و در رتبه اول هستید؛ اما رقیب شما در رتبه 3 یا 4 جایگاه دارد. ازآنجایی‌که جایگاه کلمه کلیدی در صفحه نتایج از اهمیت بالایی برخوردار است، سایتی که پایین‌تر از شما جایگاه دارد تصمیم می‌گیرد با خرید بک لینک در کلمه کلیدی آموزش سئو، شمارا هدف جریمه الگوریتم پنگوئن کند.
برای آنکه بتوانیم استراتژی مناسبی برای مقابله با سئو منفی داشته باشیم ابتدا باید رایج‌ترین تکنیک‌هایی که برای این کار استفاده می‌شوند را به‌خوبی بشناسیم. درواقع تنها بااطلاع از روش‌های مختلف سئو منفی است که می‌توانیم سایت خود را در برابر حمله ناگهانی سایت‌های رقیب بیمه کنیم. حالا وقت آن است که با انواع سئو منفی آشنا شویم

1. لینک سازی مخرب برای سایت رقیب

در این تکنیک فرد مهاجم دسترسی به سایت و یا محتوای صفحات شما ندارد درنتیجه کلیه فعالیت‌های خود را بر روی لینک سازی‌های مخرب برای سایت شما متمرکز می‌کند. دسترسی به اطلاعات ‌هاست یا پنل مدیریت سایت‌ها کار دشواری است و درواقع نیازمند عبور از سد امنیتی سایت هدف است درنتیجه می‌توان گفت سئو منفی خارجی بیش‌تر از سئو داخلی موردتوجه قرارگرفته است.
الگوریتم پنگوئن گوگل وظیفه دارد تا وضعیت سلامت لینک سازی سایت‌ها را بررسی کرده و درصورتی‌که مطمئن شود بک لینک‌ها باهدف کسب جایگاه در نتایج گوگل خریداری‌شده‌اند سایت خاطی را جریمه کند. همین نکته ساده کافی است تا افرادی به این فکر بیافتند تا با لینک سازی مخرب برای رقبای خود آن‌ها را هدف جریمه این الگوریتم قرار دهند.

الگوریتم پنگوئن برای بررسی سلامت لینک سازی یک سایت به تعداد، اعتبار، متن لینک شده و بازه زمانی ایجاد لینک‌ها توجه می‌کند. افرادی که از این تکنیک‌ها استفاده می‌کنند معمولاً نکات زیر را در لینک سازی در نظر می‌گیرند:
1. لینک‌ها عموماً از سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که بااعتبار دامنه پایین و اسپم اسکور بالا هستند.
2. تعداد زیادی لینک و در بازه زمانی کوتاه، برای صفحه اصلی سایت شما یا صفحاتی که بازدید و جایگاه مناسبی دارند ایجاد می‌شود.
3. برای لینک سازی از عبارات یکسان به‌عنوان Anchor Text استفاده می‌شود که دقیقاً کلمات کلیدی سایت شما هستند.
4. سایت‌هایی که به شما لینک می‌دهند هیچ ارتباطی ازنظر موضوع و مفهوم با سایت شما ندارند.
5. لینک‌هایی که به سایت شما داده می‌شوند همگی فالو هستند.
این فعالیت‌ها موجب می‌شوند که در بازه زمانی کوتاهی، انبوهی از لینک‌های بی‌کیفیت و البته هدف‌گذاری شده بر روی عبارتی خاص برای سایت شما ایجاد شوند. درنتیجه سایت شما اعتبار خود را نزد گوگل ازدست‌داده و با افت شدید رتبه مواجه می‌شود.

روش‌های پیشگیری و مقابله با لینک سازی مخرب

تصور کنید که اعتبار سایت شما یک فنجان چای است ولینک‌های خارجی، شکرِ حل‌شده در آن! حالا یک سایت رقیب با استفاده از لینک سازی‌های مخرب تلاش می‌کند تا میزان شکر موجود در آن را افزایش دهد و این کار موجب شیرینی بیش‌ازاندازه چای شما خواهد شد. شیرینی بیش از حد موجب می‌شود که الگوریتم پنگوئن نسبت به سایت شما مشکوک شده و یا حتی آن را جریمه کند.
زمانی که چای شما بیش از حد شیرین می‌شود چه‌کاری انجام می‌دهید؟ چندراه پیش روی شماست:

1. چای را به لیوان بزرگ‌تری منتقل کنید و کمی آب به آن اضافه کنید

در این روش تلاش می‌کنیم تا با لینک سازی‌های ارزشمند اعتبار دامنه را افزایش دهیم و تأثیر لینک‌های مخرب را کم کنیم. نتیجه این استراتژی آن است که درنهایت اعتبار سایت شما بیش‌تر از گذشته خواهد بود و عملاً از این حمله به نفع خود استفاده کرده‌اید.
برای بررسی پراکندگی لینک‌های سایت و میزان اسپم اسکور هرکدام می‌توانید از ابزار Link Explorer در سایت Moz استفاده کنید. این ابزار به شما کمک می‌کند آنالیز دقیقی از لینک‌های واردشده به سایت خود، صفحات هدف، عبارت‌های لینک شده و اسپم اسکور هریک از دامنه‌ها داشته باشید. تصویر زیر نمونه‌ای از نمایش پراکندگی اسپم اسکور بک لینک‌ها است.

البته افزایش اعتبار سایت و دریافت لینک‌های ارزشمند کار ساده‌ای نیست و اگر به‌درستی انجام نشود ممکن است موجب شیرین شدن بیشتر چای شما شود. استراتژی‌های مناسب برای این کار در کارگاه آموزش لینک سازی خارجی به‌صورت کامل بررسی و آموزش داده می‌شوند.

2. کمی از سر لیوان خالی کنید و مجدد روی آن چای بریزید

در این روش هم‌زمان که میزان اعتبار سایت را افزایش می‌دهیم بخشی از لینک‌های مخرب ایجادشده را نیز از آن حذف می‌کنیم. برای معرفی لینک‌های مخرب به گوگل ابزاری با عنوان Disavow Tool توسط جستجو کنسول معرفی‌شده است.

با استفاده از این ابزار شما می‌توانید صفحات و دامنه‌هایی که به شما لینک داده‌اند ولی اعتبار پایین و اسپم اسکور بالایی دارند را به گوگل معرفی کنید تا تأثیری بر رتبه‌بندی و اعتبار سایت شما نداشته باشند. برای اثرگذاری بهتر این روش پیشنهاد می‌کنیم که هم‌زمان فعالیت لینک سازی کلاه‌سفید خود را نیز ادامه داده و بک لینک‌های معتبر و ارزشمندی به سایت خود اضافه کنید.
شناسایی لینک‌های مخرب و نحوه استفاده از ابزار Disavow Tool در کارگاه آموزش گوگل جستجو کنسول به‌صورت کامل بررسی می‌شود.

3. هک سایت و تغییر در محتوای صفحات

تکنیک‌های سئو منفی داخلی به‌مراتب پیچیده‌تر و سخت‌تر از روش خارجی آن است. چراکه برای انجام آن، دسترسی مستقیم به پنل مدیریت یا هاست سایت موردنیاز خواهد بود. درواقع تکنیک‌های سئو منفی داخلی زمانی قابل‌اجرا هستند که سایت شما توسط فرد متخاصم هک شده باشد.
هک کردن سایت‌ها درگذشته هدفی جز خودنمایی یا قدرت‌نمایی نداشته است و معمولاً نتیجه آن قرار دادن صفحه‌ای سیاه‌رنگ بانام و مشخصات هکر بود که به‌سرعت توسط مدیر سایت برطرف می‌شد.
امروز اگر کسی امکان دسترسی به فایل‌ها و اطلاعات‌ هاست شما داشته باشد تلاش می‌کند تا شما متوجه عبور او از لایه‌های امنی طی خود نشوید.

بعدازآنکه سایت شما هک شد، فرد نفوذی دو راهکار پیش روی خود خواهد داشت. درروش اول با استفاده از منابع و اعتبار سایت شما، صفحاتی جدید ایجاد کرده یا محتوای شمارا به‌گونه‌ای ویرایش می‌کند تا برای سایت خود لینک سازی انجام می‌دهد که در فصل فراتر از کلاه سیاه در مورد آن صحبت کرده‌ایم.

تخریب وب سایت از روش‌های زیر

1. تولید صفحات کم‌ارزش و بی‌کیفیت با تعداد زیاد
2. لینک سازی برای سایت‌های مخرب و مستهجن از صفحات شما
3. محدود کردن دسترسی ربات‌های گوگل به صفحات مهم سایت با استفاده از تگ noindex یا فایل robots.txt
4. نمایش محتوایی متفاوت به ربات‌های گوگل و محتوای اصلی به کاربران
5. حملات DDOS به سرور باهدف خروج سایت از دسترس کاربران
6. فعال کردن اسکریپت‌ها و کدهای مخرب و سنگین در صفحات برای استخراج ارزهای دیجیتال
همه موارد ذکرشده می‌توانند ارزش و اعتبار سایت شمارا نزد گوگل کاهش داده و موجب از دست رفتن جایگاه در کلمات کلیدی مهم شوند.
روش‌های مقابله با هک سایت و تولید محتوای مخرب
برای جلوگیری از این روش در سئو منفی، مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید حفظ امنیت سایت است. سایت‌های اینترنتی از سه لایه مختلف امنیتی قابل‌نفوذ هستند؛ اطلاعات کاربری، حفره‌های امنیتی کد نویسی، حفره‌های امنیتی سرور.

 1. امنیت سمت کاربر

جالب است بدانید که رایج‌ترین روش هک برای سایت‌های اینترنتی ضعیف بودن رمز عبور مدیر سایت است! بله بسیاری از ما تصور می‌کنیم که با قرار دادن یک رمز عبور ساده سرعت و کارایی خود را در ورود به پنل مدیریت افزایش می‌دهیم غافل از اینکه این اشتباه ساده می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری برای شما داشته باشد.
معمولاً سایت‌هایی که توسط چندین نفر مدیریت می‌شوند نظارت کمتری بر این مسئله خواهند داشت زیرا ممکن است فردی که برای مدیریت سفارش‌ها خود انتخاب کرده‌اید اطلاعات کافی از امنیت یک سایت و عواقب عدم رعایت آن نداشته باشد. پس اولین قدم انتخاب رمز عبور مناسب و البته مخفی کردن صفحات ورود برای دیگران است.

2. امنیت در کد نویسی سایت

مرحله بعدی رعایت نکات امنیتی در زمان کد نویسی سایت است. به‌عنوان مثال ممکن است در بخشی از سایت شما فضایی برای ارسال فایل توسط کاربران وجود داشته باشد درصورتی‌که شما فایل‌های ارسالی را پیش از ارسال به سرور بررسی و پاک‌سازی نکنید ممکن است کدهای مخرب به سرور شما ارسال‌شده و دسترسی به اطلاعات آن برای فرد نفوذی ممکن شود.
اگر از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس استفاده می‌کنید باید به‌صورت مرتب هسته اصلی و افزونه‌های خود را به‌روزرسانی کرده و با استفاده از افزونه‌های امنیتی معتبر مانند IT Security سطح ایمنی آن را بالا ببرید.

3. امنیت سرور یا هاست

مرحله بعدی، حفظ امنیت سرور در مقابل حمله‌های احتمالی است. اگر سرور شما ابزارهای لازم برای جلوگیری از این حملات را نداشته باشد به‌راحتی می‌توان با ارسال بازدید یا درخواست‌های زیاد منابع CPU و RAM آن را اشغال کرده و دسترسی کاربران به سایت را مسدود کرد.
اگر دانش کافی برای حفظ امنیت سرور ندارید یا از هاست اشتراکی استفاده می‌کنید، ابزارهای جانبی مانند Cloud flare وجود دارند که این کار را برای شما انجام می‌دهند.
گوگل قبل از شما متوجه هک سایت خواهد شد!
اگر سایت خود را در ابزار گوگل جستجو کنسول ثبت کرده باشید، ربات‌های گوگل به‌صورت مستمر سایت و صفحات شمارا بررسی می‌کنند. هرگونه تغییر ناگهانی در محتوای صفحات یا ایجاد صفحات کم‌ارزش بر روی آن به‌سرعت توسط این ربات‌ها شناسایی‌شده و از طریق بخش Security Issues به شما اطلاع‌رسانی می‌شود.
تصویر زیر نمونه‌ای از گزارش گوگل در مورد صفحات هک شده در سایت شما است. در هر گزارش اطلاعات دقیقی از نوع نفوذ و آدرس صفحات مخرب در اختیار شما قرار می‌گیرد.
پس از رفع ایرادات سایت می‌توانید با استفاده از دکمه Request a Review درخواست بررسی مجدد را برای گوگل ارسال نمایید.

اگر گوگل متوجه شود که سایت شما هک شده عبارت this site mat be hacked در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود. حتی ممکن است صفحه طی که بسیار مخرب هستند در نتایج جستجو نمایش داده نشوند.

4. تخریب برند و انتشار محتوای انتقادی در اینترنت

زمانی که شما به یک برند معتبر و قدرتمند تبدیل می‌شوید احتمالاً نکات امنیتی سایت خود را به‌شدت جدی خواهید گرفت ولینک سازی‌های ارزشمند و معتبری در سطح اینترنت دارید. در این شرایط استفاده از دو تکنیک قبلی عملاً غیرممکن خواهد بود و دشمنان شما تلاش می‌کنند تا شخصیت و هویت برند شمارا تخریب کنند.
کاربران اینترنتی عادت کرده‌اند که قبل از انتخاب یک شرکت یا محصول در مورد آن تحقیق کنند و زمانی که با جستجوی نام شما صفحات زیادی از تجربه منفی مشتریان پیشین یا نظرات انتقادی مشاهده کنند در تصمیم‌گیری دچار تردید خواهند شد.

برخی از رایج‌ترین فعالیت‌های سئو منفی، درزمینهٔ تخریب برند، عبارت‌اند از

1. حذف شرکت شما از نقشه گوگل یا درج نظرات منفی در این فضا
2. انتشار مقالات انتقادی و تجربه‌های منفی در فروم ها و سرویس وبلاگ دهی رایگان
3. انتشار مقالات تخصصی و تحلیلی برای بررسی و مقایسه خدمات شما با رقبا به‌صورت یک‌طرفه و هدفمند
4. گزارش صفحات سایت شما از طریق فرم مبارزه با اسپم گوگل
5. ارسال نظرات منفی در صفحه محصولات یا خدمات سایت شما
جلب اعتماد مشتریان کار بسیار دشواری است و هر اشتباه کوچک می‌تواند دیدگاه آن‌ها را در مورد کیفیت خدمات و محصولات شما تغییر دهد. درنتیجه این روش‌ها موجب می‌شود همه تلاش‌های شما برای تبدیل یک کاربر به مشتری در یک‌لحظه از دست برود.
چطور از تخریب برند خود در اینترنت جلوگیری کنیم؟
پاسخ به این سؤال کمی دشوار است، نکته مهم آن است که معمولاً این روش برای برندهایی استفاده می‌شود که شناخته‌شده و معتبر هستند ولی ارتباط مستقیم و قوی با مخاطبین خود ندارند. درواقع این تکنیک‌ها زمانی کارآمد که است که خود شما توجهی به میزان رضایت مشتریان نداشته‌اید.
اگر فعالیِتِ برند در شبکه‌های اجتماعی مناسب و همیشگی باشد، پاسخ‌گویی به انتقادها و سؤالات سریع انجام شود، روابط عمومی آنلاین به‌صورت مستمر و هدفمند برنامه‌ریزی‌شده باشد؛ هیچ‌کس نمی‌تواند با استفاده از تکنیک‌های سئو منفی برند شمارا تخریب کند و حتی اگر چنین فعالیت‌هایی به‌دوراز واقعیت انجام شود احتمالاً مشتریان وفادار شما پاسخ آن‌ها را خواهند داد.

درنتیجه برای جلوگیری از این تکنیک‌ها بهترین راه‌حل‌ها عبارت‌اند از

1. پایش همیشگی اینترنت، برای سنجش میزان رضایت کاربران از محصولات و خدمات شماست.
2. فعالیت هدفمند در شبکه‌های اجتماعی و ارتباط مستمر با مخاطبین.
3. انتشار اخبار و اطلاعات مرتبط با کسب‌وکار شما در سایت‌های تخصصی و خبرگزاری‌ها.
4. گزارش صفحات مخرب و نظرات بی‌پایه به مدیران سایت‌ها و گوگل.
شانس موفقیت در استفاده از سئو منفی چقدر است؟
تیم مبارزه با اسپم گوگل طی سال‌های گذشته همواره بر این نکته تأکید داشته‌اند که سئو منفی و تکنیک‌های مرتبط با آن تأثیری بر رتبه‌بندی نتایج جستجو ندارند. کاهش تأثیر بک لینک، شناسایی سایت‌های مخرب و در دسترس گذاشتن ابزار Disavow Tool و Spam Report نشان می‌دهد که گوگل عزم جدی برای مقابله با سئو منفی دارد.
البته این بدان معنا نیست که ما از بررسی وضعیت سایت خود ولینک‌های خارجی آن غافل شویم. به‌عنوان یک متخصص سئو، شما همیشه در حال بررسی وضعیت ایندکس صفحات، سرعت بارگذاری، لینک‌های دریافت شده و … هستید؛ درنتیجه هر تغییر ناگهانی یا پیش‌بینی‌نشده در رتبه‌بندی و آمار بازدید سایت می‌تواند زنگ خطری برای بررسی احتمال جریمه گوگل و سئو منفی باشد.
پیاده‌سازی تکنیک‌های سئو منفی معمولاً کاری دشوار است و هزینه ز یادی را برای فرد متخاصم به همراه خواهد داشت ولی پیشگیری از آن سخت نیست.

هرچقدر تأکید شما بر تولید محتوای ارزشمند و جلب رضایت کاربران بیشتر باشد، اعتبار و جایگاه برند شما در نزد گوگل و مردم افزایش خواهد یافت و هرچقدر که اعتبار شما بیشتر باشد احتمال اثرگذاری این تکنیک‌ها بر سایت شما کاهش می‌یابد.
درواقع سئو منفی معمولاً نقاط ضعف ما را هدف قرار می‌دهد. این حملات، جدای از عواقب احتمالی آن که قابل‌رفع هستند به شما کمک می‌کند که تا برای رشد و ارتقای برند خود تلاش کنید.
ممکن است تصور کنید که سئو منفی آن‌قدرها هم دور از دسترس نیست و می‌توانید با استفاده از آن فضای رقابتی کسب‌وکار خود را ساده‌تر کنید.
قبل از تصمیم‌گیری این نکته را در نظر بگیرید که زمان و تمرکز مهم‌ترین سرمایه شما برای موفقیت در سئو است. اگر این سرمایه صرف آسیب رساندن به رقبای خود کنید عملاً از تمرکز بر روی کسب‌وکار خود دور خواهید شد و همین اتفاق موجب می‌شود رقبای جدیدی به این عرصه ورود کنند.
وجود رقابت در هر کسب‌وکاری، موجب رشد همه‌کسانی می‌شود که در آن حوزه فعالیت می‌کنند و اگر فضای رقابتی میان شما آلوده شود همه‌کسانی که به این بازی وارد می‌شوند درنهایت ضرر خواهند کرد.
احتمالاً شما هم نمونه‌هایی از تبلیغات ادواردز بانام رقبا را در گوگل دیده‌اید، بازخورد خود شما نسبت به این اتفاق چه بوده است؟ زمانی که مشتریان شما متوجه رفتارهای غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی شما برای موفقیت را متوجه شوند رغبت کمتری برای استفاده از خدمات و محصولات شما خواهند داشت.

در مورد همه‌چیز اشتباه می‌کنیم!

روانشناسان یک آزمایش ساده ولی بسیار عجیب را طراحی و اجرا کرده‌اند. در این آزمایش فردی به‌طور تصادفی انتخاب‌شده و در اتاقی قرار می‌گیرد که پنج کلید و یک لامپ در آن وجود دارد. به او گفته می‌شود که اگر کار خاصی را انجام دهد خودش باید کشف کند که چه‌کاری لامپ روشن خواهد شد و با هر بار روشن شدن یک امتیاز دریافت می‌کند. این افراد باید در مدت 30 دقیقه بیشترین امتیاز را جمع‌آوری کنند.
آزمایشی که هرروز در آن شرکت می‌کنیم
نتایج این آزمایش بسیار جالب است. افراد به‌صورت کاما تصادفی کلیدها را فشار می‌دهند، ترکیب‌های مختلف را امتحان می‌کنند تا درنهایت لامپ روشن می‌شود و اولین امتیاز خود را کسب می‌کنند. به‌طور منطقی و برای کسب امتیازات بیشتر به فکر تکرار همین روند می‌افتند ولی خبری از روشن شدن لامپ نیست.
بیشتر افراد پس از چند بار تکرار، متوجه می‌شوند که این روش کارآمد نیست و ترکیب‌های پیچیده‌تری برای روشن کردن لامپ موردنیاز است. درنتیجه تلاش می‌کنند تا روش‌های جدیدی را امتحان کنند. مثلاً سه بار کلید 1، دو بار کلید 3 و یک‌بار کلید 5 را فشار داده و پس از 10 ثانیه مکس کلید 4 و 2 را هم‌زمان فشار می‌دهد و دینگ! یک امتیاز دیگر کسب کرد.
اما این روش هم از کار می‌افتد. آن‌ها فکر می‌کنند که شاید امتیاز به‌ کلیدها ربطی نداشته باشد. شاید نحوه‌ی نشستن من در آن اثر داشته باشد. یا شاید چیزهایی که لمس می‌کنم؛ و شاید به پاهای من ربطی دارد. دینگ! یک امتیاز دیگر. بله؛ شاید پاهای من دخیل باشند و کلید بعدی را می‌زنم. دینگ!

عموماً، طی ده تا پانزده دقیقه، هر نفر، ترکیب خاصی را برای کسب امتیازات بیشتر پیدا می‌کند. این ترکیب معمولاً کار عجیبی است؛ مانند ایستادن روی یک‌پا یا حفظ کردن یک ترکیب پیچیده از کلیدهایی که در فاصله زمانی خاصی فشار داده می‌شوند، در حالی که صورت فرد به سمت خاصی است؛ و موارد مشابه.
اما قسمت جالب‌توجه ماجرا این است؛ امتیازها کاما تصادفی هستند. هیچ ترکیبی وجود ندا رد؛ هیچ الگویی در کار نیست. تنها یک چراغ وجود دارد که با صدای دینگ روشن می‌شود و افراد فکر می‌کنند کاری که آن‌ها در حال انجام آن هستند، امتیاز را در پی داشته است.
هدف از این آزمایش، این است که نشان بدهد؛
انسان‌ها چقدر سریع قادر به تولید و باور کردن اراجیفی هستند که واقعیت ندارند … و مشخص شد که ما واقعاً در این کار مهارت ز یادی داریم.

هرکسی که این اتاق را ترک می‌کند، معتقد است که او آزمایش را به‌خوبی به پایان برده و امتیازهای خود را کسب کرده است؛ اما تعداد الگوهایی که آن‌ها برای کسب امتیاز پیداکرده‌اند، به‌اندازه‌ی خود افراد، منحصربه‌فرد هستند.
یک مرد به فشار دادن ترکیبی از کلیدها رسیده بود که چنان پیچیده بود که حتی قادر بگفتن آن نبود. یک دختر به این نتیجه رسیده بود که باید چند بار به سقف ضربه بزند تا امتیاز بگیرد. وقتی‌که او اتاق را ترک کرد، از بالا و پایین پریدن بسیار خسته شده بود.
این متن برگرفته از کتاب «هنر ظریف بی‌خیالی» نوشته «مارک منسون» است.
مغز ما بزرگ‌ترین مانع برای درک مفاهیم است!
مغز ما ماشین معنا سازی است. چیزی که ما آن را معنا می‌نامیم، از طریق ارتباطی است که مغز مابین دو یا چند تجربه برقرار می‌کند. ما یک کلید را فشار می‌دهیم و می‌بینیم که یک چراغ روشن می‌شود و فکر می‌کنیم که این کلید، علت روشن شدن چراغ بوده است. این موضوع، اساس معناست.
ذهن ما پیوسته در حال جنب‌وجوش و تولید ارتباط‌های بیشتر و بیشتر است تا به ما کمک کند که محیط پیرامون خود را بهتر درک کنیم و کنترل بیشتری بر آن داشته باشیم.

اما دو مشکل وجود دارد

1. مغز، موجود کاملی نیست. ما در دیده‌ها و شنیده‌های خود اشتباه می‌کنیم. ما برخی از چیزها را فراموش می‌کنیم و به‌سرعت رویدادها را تحریف می‌کنیم.
2. وقتی برای خود معنایی ساختیم، مغز ما این معنا را حفظ خواهد کرد. ما نسبت به معنایی که ذهن ما ایجاد کرده است تعصب‌داریم و دوست نداریم آن را رها کنیم.
حتی اگر دلایلی مبنی بر رد معنای ساخته‌شده ببینیم، غالباً آن را نادیده می‌گیریم. واقعیت این است که بیشتر چیزهایی که به آن‌ها پی می‌بریم و باور می‌کنیم، محصول بی‌دقتی‌های ذاتی و تعصب‌های مغز ماست؛ یا اینکه نتیجه‌ی گذشته‌ای هستند که اشتباه درک شده‌اند.
نتیجه‌ی این‌ها چیست؟ بیشتر باورهای ما اشتباه است؛ یا اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، همه باورهای ما اشتباه هستند فقط بعضی کمتر از بقیه اشتباه هستند. ذهن انسان توده‌ای از بی‌دقتی‌هاست و اگرچه این موضوع می‌تواند ناراحت‌کننده باشد، اما همان‌گونه که خواهیم دید، پذیرش آن اهمیت بسیار زیادی دارد.
همین اتفاق دقیقاً در درک رفتار گوگل و استفاده از تکنیک‌های سئو نیز رخ می‌دهد درواقع بیشتر آموزش‌های سئو اشتباه هستند و فقط برخی از آن‌ها کمتر از بقیه اشتباه هستند!

ایمو فیلیپس، کمدین معروف می‌گوید «من قبلا فکر می‌کردم که مغز انسان، شگفت‌انگیزترین عضو بدن است؛ اما بعداً متوجه شدم که چه عضوی این موضوع را به من گفته است».

هر آنچه در مورد الگوریتم‌های گوگل و تأثیر فاکتورهای مختلف بر آن میدانیم، مجموعه‌ای از مشاهدات و تجربیات ماست. ما همچون افرادی که در اتاق آزمایش قرارگرفته بودند، به‌صورت مداوم به دنبال یافتن راه‌حل برای روشن کردن لامپ می‌گردیم و دقیقاً در لحظه‌ای که تصور می‌کنیم مناسب‌ترین راه را یافته‌ایم درواقع در حال فریب خوردن از مغزمان هستیم.
بیشتر باورهای ما در مورد تأثیر تکنیک‌های سئو، بر رتبه و جایگاهی که کسب می‌کنیم اشتباه هستند. معمولاً نتایج فعالیت‌های ما مدت‌ها پس از اجرای آن‌ها قابل‌مشاهده بوده و با توجه به تنوع بالایی که دارند درک صحیح تأثیر هرکدام امری پیچیده است.
مثال زیر به ما کمک می‌کند که این موضوع را بهتر متوجه شویم

1. الگوبرداری از استراتژی سایِتِ رقیب

موفقیت در سئو یعنی پیروزی در یک رقابت. اگر شما به رتبه اول گوگل برسید یعنی سایت دیگری جایگاه خود را ازدست‌داده و به رتبه دوم رفته است. برای آنکه در میدان رقابت پیروز باشیم باید شناخت خوبی از رقبا کسب کنیم. گاهی اوقات در بررسی رقبا به استراتژی‌ها و تکنیک‌هایی که آن‌ها استفاده کرده‌اند پی می‌بریم و تصور می‌کنیم که اجرای آن‌ها می‌تواند به رشد جایگاه سایت ما نیز کمک کند.

هنگام بررسی یک سایت شما نکات مثبت و منفی آن را به‌صورت هم‌زمان مشاهده می‌کنید در بسیاری موارد تشخیص آن‌ها از هم بسیار دشوار است. درنتیجه ممکن است به‌جای الگوبرداری از نقاط قوت تنها نکات منفی سایت رقیب را در سایت خود پیاده کرده و نتیجه معکوسی دریافت کنیم. حتی می‌توان یک‌قدم فراتر رفت و گفت گاهی اوقات نکات مثبت یک سایت برای سایت دیگری به نقطه‌ضعف تبدیل می‌شود.

به‌عنوان مثال هنگام آنالیزِ لینک سازی خارجی رقیب، ممکن است متوجه دریافت بک لینک از آدرس مشخصی بشوید و تصور کنید که حضور شما در آن سایت می‌تواند موجب بهبود جایگاهتان شود. ولی موفقیت در لینک سازی وابسته به حفظ تعادل است؛ استفاده هم‌زمان از لینک‌های فالو نو فالو، تنوع در انتخاب انکرتکست، زمان‌بندی و تفاوت در صفحات لندینگ و … که همگی بر ارزش یک لینک اثرگذار هستند. ممکن است یک لینک برای رقیب تضمینی بر حفظ این تعادل باشد ولی در سایت شما تأثیری معکوس داشته باشد.
فعالیت‌های سایت رقیب هرگز نباید الگوی شما برای تدوین استراتژی یا استفاده از تکنیک‌های خاص باشد، بررسی رقبا تنها با این هدف انجام می‌شود که مطمئن شویم از آن‌ها بهتریم. استراتژی سئو بر اساس شناخت ما از کسب‌وکار، آنالیز کلمات کلیدی و البته اهدافی که در نظر داریم انجام می‌شود.

2. استناد به دستاوردهای قبلی خودمان

دانش سئو هرروز در حال تغییر است، الگوریتم‌های گوگل به‌صورت مستمر به‌روزرسانی می‌شوند و رفتار کاربران رتبه‌بندی نتایج را دستخوش تغییرات می‌کند ولی ما هنوز هم به همان تکنیک‌های قدیمی پایبند هستیم. کارهایی که دو سال و یا حتی 6 ماه پیش تأثیرگذار و ارزشمند بوده‌اند ممکن است امروز دیگر کارآمد نباشند.
اگر موفقی طی در سئو کسب می‌کنیم احتمالاً حاصل مطالعه و تلاش ما بوده است ولی استمرار در یادگیری تنها راه حفظ موفقیت در آینده است.

زمانی که با اظهارنظر یا تجربه جدیدی مواجه می‌شویم مغز ما ناخودآگاه آن را با باورها و تجربیات پیشین ما مقایسه کرده و تا حد امکان از پذیرش هر تغییری در این باورها خودداری می‌کند. در حالی که به‌خوبی میدانیم فراموشی و خطا در تحلیل دو عنصر جدایی‌ناپذیر از مغز انسان هستند، به‌مرورزمان تحلیل‌های ما کمرنگ شده و جزئیات را به فراموشی می‌سپاریم.
آنچه باقی‌مانده است تنها یک باور است که حتی قدرت دفاع واقعی از آن را نیز نداریم. سخن پایانی
به‌راستی نمی‌توان مرز مشخصی میان تکنیک‌های سئو کلاه سیاه و کلاه‌ سفید در نظر گرفت. هر تغییری که در محتوا، ساختار سایت و یا لینک سازی صفحات انجام می‌دهیم می‌تواند تأثیری مثبت یا منفی بر جایگاه ما داشته باشد. در بسیاری موارد این تغییرات برخلاف دستورالعمل‌های گوگل نیستند ولی برای پروژه‌ی ما انتخاب مناسبی نخواهند بود.
برای موفقیت در سئو علاوه بر انجام فعالیت‌های روزانه باید به‌صورت همیشگی به بررسی آمارها شامل جایگاه صفحات، میزان جستجوی کلمات و نرخ کلیک در نتایج جستجو داشته باشیم. اگر از وضعیت سایت خود مطلع نباشیم نمی‌توانیم تصمیم درستی برای سنجش عملکرد خود اتخاذ کنیم.
آنچه آموخته‌ایم می‌تواند راهنمای ما در این مسیر باشد به‌شرط آنکه این دانش، به یک باور غیرقابل تغییر تبدیل نشده باشد. شنیدن نظرات مخالف، مطالعه مقالات جدید و اطلاع از آخرین به‌روزرسانی‌های مرتبط با الگوریتم‌های گوگل به ما کمک می‌کند تا از هرگونه تعصب در استفاده از تکنیک‌ها پرهیز کنیم.