دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) به هر فعالیت برای تبلیغ و ارائه محصولات و خدمات می گن که برای این کار از تمامی ابزارهای الکترونیکی موجود استفاد می‌شود.

به بیان دیگه استفاده از اینترنت و ابزارهایی که از اینترنت استفاده می‌کنند برای تبلیغات و ارائه یک محصول را دیجیتال مارکتینگ می‌گویند.

دیجیتال مارکتینگ از گستردگی بسیار بالایی برخوردار که نمی‌توان اون با بازاریابی سنتی مقایسه کرد در واقع دیجیتال مارکتینگ مدل مدرن بازاریابی سنتی که با توسعه و پیشرفت اینترنت پا به عرص گذاشته و الان جزء جدایی ناپذیر از جامعه ست.

شبکه اجتماعی و دیجیتال مارکتینگ

حتما شما هم از آن دسته افرادی هستین که از گوشی های هوشمند استفاده می‌کنید و به حداقل یک شبکه اجتماعی متصل هستید. این توسعه و محبوبیت شبکه های اجتماعی باعث میشه که تعدادی از مردمی در این شبکه‌ها حضور دارن بسیار بالا بره. شما با پیدا کردن نیازهای مردم در این شبکه‌ها به بازار هدف خود و مشتری دست پیدا می‌کنید همین امر شبکه های اجتماعی را به یکی از برترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ تبدیل کرده.

مفهوم اصلی دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی به هرشکل تبلیغ و ارائه محصولات توسط ابزار‌های اینترنتی که هدفش ساخت بازار هدف و برای این کار از شبکه‌های اجتماعی، وب سایت ها، وبلاگ ها، ایمیل، پیام رسان ها و موارد مختلف دیگر استفاده میشه در این بین سهم شبکه‌های اجتماعی بیشتر از بقیس.

البته باید توجه کنید که دیجیتال مارکتینگ مختص به افرادی که دارای سایت هستند و خدمات و محصولات خود را اینترنتی ارائه می‌کنند نیست و تمامی کسب و کار ها سنتی هم می‌توانن از این مدل بازاریابی استفاده کنند مثلا استفاده از شبکه های اجتماعی برای معرفی محصولات یک کسب و کار سنتی.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

همان طور که در قبل هم گفتیم ابزارهای زیادی برای دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که در ادامه به طور کامل به آن می‌پردازیم.

  1. بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (Seo)

سئو مهم ترین روش‌های بازاریابی دیجیتال که رقابت برسر اون بسیار زیاد.

در سئو شما با روش‌هایی سایت خود را برای گوگل بهینه سازی می‌کنید تا در بالای صفحه جستجو قرار بگیر و بالاترین نقطه جستجوی مشتریان قرار بگیر همانطور که می‌دونید بیشتر کاربران فقط 5 سایت برتر صفحه اول جستجوی گوگل را مشاهده می‌کنن پس با بهینه سازی سایت خود می‌توانید تمام مشتریان را به سمت خود جذب کنید.

به دو روش داخلی و خارجی می‌شه سایت رو بهینه کرد که شامل بهینه سازی قالب سایت، سرعت سایت، مسائل تکنیکی و از همه مهم‌تر محتوای سئو میشه.

فاکتورهای مهمی در بهینه سازی سایت ها وجود دارد که مهم ترین آن محتوای هدف دار و مفید است.

  1. بازاریابی محتوا (Content Marketing)

بازاریابی محتوا یکی از مهم ترین روش های دیجیتال مارکتینگ که در آن شما با توجه به نیاز مشتریان خود به تولید محتوا می پردازین و در پی برطرف کردن نیاز مشتریان هستین.

تولید محتوای خوب برای همه کسب و کار ها بسیار مهم و فرق نداره که اون کسب و کار بزرگ، کوچک یا متوسط باشه. محتوای خوب شما را در رفع نیاز مشتری کمک می‌کنه همین عامل باعث اعتماد مشتری و برگشتن دوباره مشتری میشه.

دربازاریابی محتوا شما به دنبال مشتری نمی‌روید بلکه با محتوای خود مشتری را به سمت خود جذب می‌کنید.

یکی دیگه از مزایای محتوای خوب درست شناخته شدن محصول و خدمت شما میشه.

  1. شبکه های اجتماعی (Social Media)

تو این روش شما از شبکه های اجتماعی موجود مثل  اینستاگرام، فیس بوک، پینترست و غیره استفاده می‌کنید تا مشتریان به سمت خود بکشید.

شبکه های اجتماعی به خاطر این که کاربران زیادی را به خود جذب می کنن یکی از مهم ترین ابزار دیجیتال مارکتینگن.

با توجه به این که شبکه های اجتماعی یکی از بهترین کانال های بازاریابین. پتانسیل موجود در این شبکه ها بیشتر از بقیه ابزار های دیجیتال مارکتینگ است.

  1. بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

در واقع ایمیل مارکتینگ ابزاری که موفقیت هر کسب و کاری را تضمین می‌کنه. هر کسب و کاری با ایمیل مارکتینگ می تونه مشتریان بیشتری به جمع مشتریان وفادار خود اضافه کن.

ایمیل مارکتینگ هم مثل بازاریابی محتوا برای همه کسب و کار ها مناسب و باعث جمع و اعتماد سازی مشتری ها میشه.

این روش با توجه به میزان هزینه شما قابل تنظیم و حتی در اول کار میشه بدون صرف هزینه از این ابزار استفاده کنید.

ایمیل مارکتینگ بهترین روش برای رابطه سازی است و شما می تونین با یک ایمیل محصولات خود را به مشتریان خود ارائه دهید به علاوه می‌توانید با ارائه تخفیف به مشتریان خود اون ها رو به سایت خود جذ کنید.

  1. بازاریابی ویدیویی (Video Marketing)

بیشتر مردم به دیدن ویدیو علاقه بیشتری دارن تا خوندن متن از این رو شما می‌تونید به علاوه حس اعتماد سازی و درک مطلب بهتری پیدا می کنن شما می تونین با استفاده از ویدیو مارکتینگ مخاطب و مشتری بیشتری به سمت خود جذب کنید.

  1. بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی بهترین ابزار برای کسب و کار های کوچک و تازه است که از پس هزینه های سنگین تبلیغات برنمیان.

در این روش که زیرمجموعه بازاریابی ویروسی هست برای رقابت با رقبا بحث پول به وسط نمیاد  بلکه بحث ایده بهتر و استراتژی بهتر که مورد توجه تا با استراتژی بهتر و استفاده از ابزار خیلی ارزون بشه بیشترین بازدهی رو مشاهده کرد.

یکی از استراتژهای این روش بها دادن به مشتری فعلی تا مشتری جدید چون مشتری فعلی برای شما هم پول و هم مشتری جدید میاره.

نحوه کارم به این شکل که از مشتری برای تبلیغ محصولات استفاده شه تا برای مشتریان جدید اعتماد سازی شه چون هرچقدر درباره ی محصول سازنده تعریف کنه مشتریان فکر می‌کنن که فقط می‌خواد محصولشو بفروش ولی وقتی کسی که هیچ ربطی به اون کسب و کار نداره و فقط مشتری بوده خرید کنه و مشتری های دیگه رو تشویق کنه مشتری هم اعتماد می‌کنه و خرید می‌کنه.

  1. تبلیغات اینترنتی (Internet advertisement)

تبلیغات اینترنتی شکل های مختلفی داره که ی نمونه ش تبلیغات کلیکی گوگل یا گوگل ادورز که با پرداخت هزینه گوگل تبلیغ شما رو به بازار هدف و مشتری که در نظر دارین نشون میده، این روش بیشتر به درد افرادی می خوره که ترس و مشکلی با پرداخت پول زیاد برای تبلیغ ندارن.

ی نمونه دیگه از تبلیغات اینترنتی پرداخت هزینه برای نشون دادن تبلیغ شما در سایت ها پربازدید کننده است تو این روش در عوض پرداخت پول به یک سایت، اون سایت قبول می‌کنه تبلیغ شما را در سایتش قرار بده.

یکی دیگه از انواع تبلیغات اینترنتی که تو گوشی ها بیشتر دیده میشه به این صورت که ی پیام اعلان به شکل نوتیفیکیشن به گوشی شما فرستاده میشه. و این کار زمانی انجام میشه که شما در حال استفاده از گوشی هستید مثلا دارین داخل گوشی ی فیلم می‌بینین.

اهمیت استفاده از دیجیتال مارکتینگ

شما باید از دیجیتال مارکتینگ برای شناخته شدن خود و برندتان استفاده کنید با توجه که امروزه اعتماد به کسب و کار اینترنتی سخت شده شما باید از این ابزار برای بازاریابی و مهم تر از آن جذب اعتماد استفاده کنید.

شیوه تصمیم گیری مخاطبان با توجه به استفاده از شبکه های اجتماعی تغییر کرده و کسی به حرف اهیمت نمیده و هر چیزی که می‌بینه باور می‌کنه پس اگر تبلیغات شما ضعیف باشه فاتح کسب و کارتان خونده ولی اگر برعکس باشه موفق میشید.

شما نیاز دارید تا شناخته شید پس باید از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید تا موفق شید چون دیگه کسب و کار شما تنها با بازاریابی سنتی نمی‌تونه موفق شه پس باید از استفاده از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید.

جمع بندی دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ امری ضروری برای هر کسب و کاری که میخواد موفق شه اگر از این نعمت استفاده نکنید نباید انتظار موفق شدن را داشته باشید پس غفلت نکیند تا موفق شید مسلما توجه به بازاریابی سنتی مهم ولی دیجیتال مارکتینگ چیزی که نمیشه ازش استفاده نکرد و انتظار موفق شدن داشت باید از انواع روش های دیجیتال مارکتینگ با توجه به وسعت کسب و کار خود استفاده کنید.

دوست عزیز؛ مطالب مرتبط مثل مدیریت شبکه‌های اجتماعی و پروموشن اینستاگرام هم مطالعه کنید.